PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląska PO: noweli ws. górnictwa powinien towarzyszyć program dla branży

  • PAP    23 grudnia 2015 - 13:50
Śląska PO: noweli ws. górnictwa powinien towarzyszyć program dla branży
(fot. Hans/Pixabay.com/CC0)

Uchwalona we wtorek 22 grudnia przez Sejm nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego to kontynuacja działań PO; uczciwe byłoby zaprezentowanie wraz z nią programu PiS dla branży – przekonywali w środę 23 grudnia w Katowicach posłowie Platformy z woj. śląskiego.
Poprzednia nowelizacja ustawy ze stycznia br. dotycząca działań restrukturyzacyjnych w górnictwie obejmowała okres do końca 2015 r. Obecna przede wszystkim przedłuża możliwość nieodpłatnego zbywania kopalń lub ich części do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (wraz określeniem osłon socjalnych dla odchodzących z pracy pracowników branży) do końca 2018 r.

Podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach posłowie Platformy, którzy m.in. zajmowali się wcześniejszą nowelizacją ustawy mówili, że obecna nowela jest faktyczną kontynuacją działań poprzedniego rządu w tej sprawie.

„Rząd Platformy był bardzo mocno atakowany za działania wobec górnictwa, za program naprawczy wobec górnictwa; dziś okazuje się, po tych kilku miesiącach, że Prawo i Sprawiedliwość przejęło ten program do realizacji” - zaznaczył poseł PO z okręgu katowickiego Marek Wójcik.

Poseł Krzysztof Gadowski akcentował, że skoro nawet jeszcze w kampanii PiS deklarowało, że ma „wspaniały program” dla górnictwa, wierzył że teraz – wraz z potrzebną nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, zaprezentuje ten dokument, który pozwoliłby rządowi „rzetelnie i płynnie (…) wejść w restrukturyzację i skutecznie ją przeprowadzać”.

„No, ale okazało się, że tego programu nie było i nie ma” - ocenił Gadowski, dodając że podobnie nie ma żadnego sygnału o realizacji barbórkowej zapowiedzi premier Beaty Szydło ws. wykupu węgla z kopalnianych zwałów przez rządową Agencję Rezerw Materiałowych.

„Nieuczciwe jest dzisiaj, kiedy my nie otrzymujemy pełnej informacji do całego programu, (…), co będzie zlikwidowane, kiedy będzie zlikwidowane – konkretnie, w szczegółach (…). Przecież przed wyborami wszyscy wiedzieli o sytuacji w górnictwie. Rok czasu dyskutowaliśmy na temat tego programu, a wcześniej rok, nawet dwa, były podejmowane próby związane z restrukturyzacją Kompanii Węglowej” - przekonywał Gadowski.

Poseł PO z okręgu rybnickiego wskazał, że w uzasadnieniu nowelizacji PiS po raz pierwszy przyznało, że głównym powodem sytuacji w branży są spadek cen i nadpodaż węgla na rynkach światowych oraz że trzeba nadal prowadzić restrukturyzację branży, by była ona ekonomicznie opłacalna. Gadowski zwrócił też uwagę, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom PiS dotyczącym rozwoju górnictwa, „w tym projekcie ustawy 30 razy zostało użyte słowo: likwidacja”.

„Byliśmy pod wrażeniem, że PiS zaczyna realizować to, co było dla niego kiedyś nie do przyjęcia – nie tylko przez PiS, ale też przez stronę społeczną. Pamiętacie państwo te strajki, te dyskusje związane z przyjęciem poprzedniej noweli ustawy i programu naprawczego (Kompanii Węglowej – PAP)" – wybił Gadowski nawiązując do działań rządu PO-PSL w poprzednich miesiącach.

„Ustawa zostaje podtrzymana (…), program naprawczy jest realizowany przez osoby, które do tej pory tym się zajmowały, (…) zostają też utrzymane 3 mld zł na przeprowadzenie tej restrukturyzacji” - wyliczał poseł dodając, że nowelizacja jest na razie „pobożnym życzeniem”, wymaga bowiem m.in. notyfikacji przez Komisję Europejską.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.