PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: wymóg jednomyślności Rady Nadzorczej w nowym statucie WFOŚiGW

  • PAP/KDS    19 czerwca 2017 - 14:10
Śląskie: wymóg jednomyślności Rady Nadzorczej w nowym statucie WFOŚiGW
Podczas poniedziałkowej sesji, radni sejmiku województwa śląskiego zadecydowali o zmianach w statucie WFOŚiGW (fot. slaskie.pl/Tomasz Żak)

Bronisław Karasek, radny Polskiego Stronnictwa Ludowego został nowym przewodniczącym Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW). Podczas poniedziałkowego głosowania 
sejmik woj. śląskiego przyjął też nowy statut. Znalazł się w nim m.in. zapis o wymogu jednomyślności pełnego składu Rady Nadzorczej funduszu podczas podejmowania uchwał w kilku typach spraw.
• Jednomyślnego głosowania w ustawowym składzie RN będą wymagały m.in. uchwały ustalające dokumenty strategiczne dla WFOŚiGW, jak strategia, plan działalności, lista przedsięwzięć priorytetowych, roczne plany finansowe czy zasady udzielania dofinansowania ze środków funduszu.

• Sejmikowa komisji statutowo-regulaminowa wnioskowała o wykreślenie zapisu dotyczącego jednomyślności i pozostawienie we wszystkich sprawach większości trzech piątych. 

• - Jeżeli województwo samorządowe utraci w radzie nadzorczej jeden głos, nie będzie to już nasz fundusz, tyle że odpowiedzialność nadal będzie spoczywała na zarządzie województwa - komentował Grzegorz Wolnik, radny sejmikowy z ramienia PO. 

 

Dotychczasowe statuty wojewódzkich funduszy, zgodnie ze znowelizowanym Prawem ochrony środowiska, zachowują moc do czasu nadania nowych statutów, jednak nie dłużej niż 30 dni od czasu wejścia w życie nowelizacji, co miało miejsce 24 maja br. W przeciwnym razie statut nadaje wojewoda - obowiązujący do czasu uchwalenia statutu przez sejmik.

Przedmiotem dyskusji przed głosowaniem statutu zaproponowanego w poniedziałek przez zarząd woj. śląskiego stało się zastrzeżenie dotyczące zapisu stanowiącego, że uchwały RN funduszu podejmowane są w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością, w obecności co najmniej trzech członków rady.

Wymienionymi wyjątkami od tej zasady - wymagającymi jednomyślnego głosowania w ustawowym składzie RN - będą m.in. uchwały ustalające dokumenty strategiczne dla WFOŚiGW, jak strategia, plan działalności, lista przedsięwzięć priorytetowych, roczne plany finansowe i zasady udzielania dofinansowania ze środków funduszu.

Tego samego trybu będą wymagały uchwały zawierające wnioski do zarządu woj. śląskiego o powołanie lub odwołanie członka zarządu funduszu, ustalające zasady wynagradzania członków zarządu funduszu i pracowników jego biura, ustalające regulaminy określające szczegółowy tryb działania RN, a także powołujące członków zarządu funduszu, w przypadku gdy w ustawowym terminie nie dokona tego zarząd województwa.

O wykreślenie zaproponowanego zapisu dotyczącego jednomyślności i pozostawienie we wszystkich sprawach większości trzech piątych wnioskowała sejmikowa komisji statutowo-regulaminowa.

Jej przewodniczący, a zarazem szef klubu PiS Jan Kawulok argumentował, że wymogu jednomyślności uchwał nie ma najprawdopodobniej w żadnym organie samorządu województwa ani jego jednostce. Przekonywał też, że jeżeli pozostawiony zostanie zapis, że jednomyślności wymaga np. uchwalenie rocznego planu działania funduszu, "ogromne zagrożenie" dla ciągłości jego pracy wprowadzi np. dwu-trzymiesięczna choroba jednego z członków rady.

Radny Grzegorz Wolnik (PO), odnosząc się do słów Kawuloka i arytmetyki w nowych RN wojewódzkich funduszy podkreślił, że "jeżeli województwo samorządowe utraci w radzie nadzorczej jeden głos, nie będzie to już nasz fundusz, tyle że odpowiedzialność nadal będzie spoczywała na zarządzie województwa". "Jeżeli nie będzie sytuacji konsensusu, województwo samorządowe nie ma nic w funduszu do powiedzenia" - wskazał.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.