• PARTNERZY PORTALU

Te miasta mają najlepszą komunikację miejską w Polsce

Znamy wyniki badania najlepszych przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce, mających istotny wpływ na rozwój regionów oraz polepszających jakość życia lokalnej społeczności.
Te miasta mają najlepszą komunikację miejską w Polsce

Celem rankingu było wyłonienie najlepszych przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce, mających istotny wpływ na rozwój regionów oraz polepszających jakość życia lokalnej społeczności. Pod uwagę brane było 100 przedsiębiorstw w skali kraju, a najlepszym z nich okazało się Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie.

W trakcie badania pod uwagę brane były m.in.: standard posiadanego taboru, wprowadzone innowacje branżowe, działania edukacyjne, nakłady na szkolenie pracowników czy nakłady na inwestycje finansowane z Unii Europejskiej.

Okazuje się, że Lublin jest najlepszy w kraju pod względem komunikacji miejskiej. Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Toruń, Tychy, Częstochowa, Jelenia Góra, Łomża, Ostrołęka, Inowrocław, Włocławek i Grudziądz.

Lublin najlepszy wśród 100 miast

Jak wyniki badania komentują władze Lublina? - Lublin ma najlepiej rozwiniętą i zorganizowaną komunikację miejską w całym kraju. Od kilku lat konsekwentnie inwestujemy w transport publiczny, rozbudowujemy sieci trakcji trolejbusowych, tworzymy nowe połączenia, doprowadzamy transport zbiorowy do nowych, szybko rozwijających się dzielnic Lublina. Jest to naszym priorytetem by tworzyć obszary innowacyjności i MPK Lublin może się tym pochwalić - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

- Zostaliśmy docenieni za szereg innowacyjnych działań podejmowanych w ostatnich latach, za standard posiadanego taboru, inwestycje, innowacyjne rozwiązania na skalę branży, działania edukacyjno-promocyjne oraz kwota pozyskanych dotacji na rozwój swojej infrastruktury – dodaje Tomasz Fulara, prezes MPK Lublin.

To wyróżnienie za montaż darmowego wi-fi w pojazdach, pracowanie technologii autobusowych struktur fotowoltaicznych zmniejszających zużycie paliwa i emisję toksycznych składników spalin, program BusBonus czy projekt autobusu elektrycznego, który został wyprodukowany w lubelskich zakładach Ursusa. Pojazd to wspólne dzieło firmy Ursus, MPK Lublin i Politechniki Lubelskiej.

Największy i najważniejszy projekt Lublina zrealizowany z udziałem środków unijnych to Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego na kwotę 0,5 mld zł z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej

Projekt zakłada budowę trakcji trolejbusowej o długości ponad 26 km (teraz jest to 60 km trakcji) wraz z systemem zasilania (9 podstacji), budowę nowej zajezdni trolejbusowej, a także zakup nowego taboru trolejbusowego (70 sztuk), autobusowego (100 sztuk) wraz z powstaniem Systemu Zarządzania Ruchem i Systemu Zarządzania Transportem Publicznych.

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych miasto chce realizować zadania związane z szeroko rozumianym transportem. Jednym z priorytetowych zadań jest budowa Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego - wielofunkcyjnego obiektu dworca autobusowego integrującego przystanki linii regionalnych, dalekobieżnych, podmiejskich i aglomeracyjnych z przystankami linii mikrobusowych, miejscami postojów taxi, postojów-dojazdów samochodów osobowych i parkingów.

Inwestycja w bliskim sąsiedztwie istniejącego dworca kolejowego będzie głównym węzłem komunikacji publicznej obsługującym nie tylko Lubelski Obszar Funkcjonalny, ale również Lubelski Obszar Metropolitarny i całe województwo.

 


KOMENTARZE (18)ZOBACZ WSZYSTKIE

MZK Jelenia Góra pozmieniało rozkłady i trasy autobusów od 1 czerwca ale jakiś baran zapomniał wywiesić nowych rozkładów.W mieście powstał chaos bo większość ludzi nie wie jak ma dojechać do pracy.Nie wszyscy mają internet.Takie jaja tylko w mzk Jelenia Góra

JG, 2016-06-01 12:27:09 odpowiedz

a z którego roku ten ranking?chyba przedpotopowy, gwizdy dla mzk jelenia dziura k.....
poobcinane kursy np 9 i 14,mało kursów na wies np 5 a jak juz sa to w bezsensownych godzinach np jak ktos ma na 9 do pracy to juz o 7 25 musi jechac bo nastepny jest 9 05!!!
hu...kierowcy co rusz to
...nowy piz..na trasie ktorej nie zna! i nie trzymaja sie wogole rozkładu np ten ban 9 05 ma odjezdrzac a hu..jedzie 9 03!!!kures.....!!!! rozwiń

kaska, 2016-04-08 15:10:24 odpowiedz

To chyba jakieś żarty !!! Osobiście byłam w Gdańsku i tam komunikacja kursuje bardzo dobrze, o wiele lepiej niż w Toruniu. Co chwila przyjeżdża jakiś środek transportu, a i ceny za bilety nie są tak wygórowane jak u nas.Dno i nędza.

Mieszkanka JG, 2016-02-12 13:13:52 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU