PARTNER PORTALU
 • BGK

Te miasta mają najlepszą komunikację miejską w Polsce

 • bad    21 września 2015 - 16:40
Te miasta mają najlepszą komunikację miejską w Polsce

Znamy wyniki badania najlepszych przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce, mających istotny wpływ na rozwój regionów oraz polepszających jakość życia lokalnej społeczności.
Celem rankingu było wyłonienie najlepszych przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce, mających istotny wpływ na rozwój regionów oraz polepszających jakość życia lokalnej społeczności. Pod uwagę brane było 100 przedsiębiorstw w skali kraju, a najlepszym z nich okazało się Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie.

W trakcie badania pod uwagę brane były m.in.: standard posiadanego taboru, wprowadzone innowacje branżowe, działania edukacyjne, nakłady na szkolenie pracowników czy nakłady na inwestycje finansowane z Unii Europejskiej.

Okazuje się, że Lublin jest najlepszy w kraju pod względem komunikacji miejskiej. Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Toruń, Tychy, Częstochowa, Jelenia Góra, Łomża, Ostrołęka, Inowrocław, Włocławek i Grudziądz.

Lublin najlepszy wśród 100 miast

Jak wyniki badania komentują władze Lublina? - Lublin ma najlepiej rozwiniętą i zorganizowaną komunikację miejską w całym kraju. Od kilku lat konsekwentnie inwestujemy w transport publiczny, rozbudowujemy sieci trakcji trolejbusowych, tworzymy nowe połączenia, doprowadzamy transport zbiorowy do nowych, szybko rozwijających się dzielnic Lublina. Jest to naszym priorytetem by tworzyć obszary innowacyjności i MPK Lublin może się tym pochwalić - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

- Zostaliśmy docenieni za szereg innowacyjnych działań podejmowanych w ostatnich latach, za standard posiadanego taboru, inwestycje, innowacyjne rozwiązania na skalę branży, działania edukacyjno-promocyjne oraz kwota pozyskanych dotacji na rozwój swojej infrastruktury – dodaje Tomasz Fulara, prezes MPK Lublin.

To wyróżnienie za montaż darmowego wi-fi w pojazdach, pracowanie technologii autobusowych struktur fotowoltaicznych zmniejszających zużycie paliwa i emisję toksycznych składników spalin, program BusBonus czy projekt autobusu elektrycznego, który został wyprodukowany w lubelskich zakładach Ursusa. Pojazd to wspólne dzieło firmy Ursus, MPK Lublin i Politechniki Lubelskiej.

Największy i najważniejszy projekt Lublina zrealizowany z udziałem środków unijnych to Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego na kwotę 0,5 mld zł z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej

Projekt zakłada budowę trakcji trolejbusowej o długości ponad 26 km (teraz jest to 60 km trakcji) wraz z systemem zasilania (9 podstacji), budowę nowej zajezdni trolejbusowej, a także zakup nowego taboru trolejbusowego (70 sztuk), autobusowego (100 sztuk) wraz z powstaniem Systemu Zarządzania Ruchem i Systemu Zarządzania Transportem Publicznych.

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych miasto chce realizować zadania związane z szeroko rozumianym transportem. Jednym z priorytetowych zadań jest budowa Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego - wielofunkcyjnego obiektu dworca autobusowego integrującego przystanki linii regionalnych, dalekobieżnych, podmiejskich i aglomeracyjnych z przystankami linii mikrobusowych, miejscami postojów taxi, postojów-dojazdów samochodów osobowych i parkingów.

Inwestycja w bliskim sąsiedztwie istniejącego dworca kolejowego będzie głównym węzłem komunikacji publicznej obsługującym nie tylko Lubelski Obszar Funkcjonalny, ale również Lubelski Obszar Metropolitarny i całe województwo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (21)

 • egz, 2016-07-25 11:07:35

  Lublin haha. Inwestycje w trakcje trolejbusową, a przejechać miasto to mordęga. Wszędzie korki aż strach pomysleć jak za miesiąc będzie się kończył sezon urlopowy i studenci wrócą. Teraz najlepszym środkiem transportu w Lbn to rower miejski. Tyle w temacie.
 • Maciek, 2016-07-25 05:09:22

  Szkoda, że w trakcie tego badania nie była brana pod uwagę ceny biletów w Lublinie
 • Cinek, 2016-07-24 23:34:48

  Ładnie pięknie tylko nie mówi się o tym że coraz głębiej sięga się do kieszeni szarego człowieczka którego ciąż częściej nie stać na bilety w tej cudownej komunikacji, ranking według pasażerów był by całkiem inny