PARTNER PORTALU
  • BGK

Woda w Toszku nadaje się już do picia

  • PAP/JL    8 grudnia 2015 - 08:51
Woda w Toszku nadaje się już do picia
Mieszkańcy Toszka i kilku okolicznych miejscowości mogą już używać wody z kranu. Fot. Pixabay.com

Mieszkańcy Toszka i kilku okolicznych miejscowości mogą już używać wody z kranu m.in. do celów spożywczych bez przegotowania.
O problemach z wodą gliwicki sanepid informował 4 grudnia po wykryciu w niej paciorkowca. Zgodnie z przytoczonym w raporcie służb kryzysowych wojewody śląskiego komunikatem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach z 8 grudnia na podstawie wyników badań kolejnych pobranych prób „ustąpiły przyczyny ogłoszenia poprzednich komunikatów” w tej sprawie.

Woda z kranu nadaje się już do picia, mycia owoców, warzyw i innych produktów spożywczych, mycia zębów, kąpieli, przygotowania napojów i potraw, a także mycia naczyń kuchennych oraz sztućców, a także bez ograniczeń do wszelkich innych potrzeb.

Jednocześnie gliwicki sanepid zaznaczył, że woda „może mieć nieco zmienione cechy organoleptyczne w związku z dezynfekcją i płukaniem sieci”. Wskazał też, że jakość wody w sieci na tym terenie „pozostaje pod wzmożonym nadzorem sanitarnym”.

O problemach z wodą w Toszku oraz Ciochowicach, Pisarzowicach, Boguczycach i Sarnowie gliwicka PSSE informowała 4 grudnia. Podała, że analizy próbek pobranych z sieci wodociągowej w Toszku wykazały „zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody do spożycia – obecność pojedynczych paciorkowców kałowych”.

Woda nie nadawała się do spożycia nawet po przegotowaniu. Przez weekend, wraz z czyszczeniem sieci, dopuszczono tam warunkowe korzystanie z wody – w części zastosowań jedynie po przegotowaniu.

Paciorkowiec kałowy to bakteria, która może powodować groźne zakażenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.