PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspólny bilet kolejowy najpierw na Pomorzu? Region ma ambicje

  • aw    20 kwietnia 2017 - 12:58
Wspólny bilet kolejowy najpierw na Pomorzu? Region ma ambicje
Wicemarszałek Ryszard Świlski (fot. S. Lewandowski/pomorski.pl)

Na Pomorzu idą za ciosem i chcą jeszcze bardziej zwiększyć liczbę pasażerów kolei. To czego im brakuje to wspólny bilet i ustawa metropolitalna.
• Mieszkańcy Pomorza biją rekordy w korzystaniu z kolei.

• Wyniki cieszą, ale mamy jeszcze sporo do zrobienia - skomentował to wicemarszałek pomorski Ryszard Świlski.

• Władz województwa będą przekonywać władze centralne, że to właśnie Pomorze powinno otrzymać możliwość wprowadzenia pilotażowego programu wspólnego biletu.

 

Jak wynika z analiz Urząd Transportu Kolejowego (UTK) w Polsce najwięcej koleją jeżdżą mieszkańcy województwa pomorskiego.

Czytaj też: Coraz więcej osób podróżuje w Polsce koleją. Ale nie wszędzie

Zdaniem zarządu tego regionu, na pewno przyczyniła się do tego budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

– Tylko w marcu na linii PKM przewieziono rekordowe 250 tys. pasażerów, a udało się to m.in. dzięki dopasowaniu rozkładu do potrzeb mieszkańców Kościerzyny i Kartuz podróżujących do Gdańska. Można więc zakładać, że raport UTK za 2017 r. będzie dla Pomorza jeszcze lepszy - mówi wicemarszałek Ryszard Świlski dla trójmiejskiej redakcji "Gazety Wyborczej".

Następny krok - wspólny bilet?

Wicemarszałek w rozmowie z "GW" wskazuje, że choć z jednej strony tak duża chęć korzystania z kolei na Pomorzu cieszy, to z drugiej, żeby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki, jest jeszcze sporo do zrobienia.

– Cały czas pracujemy nad większą dostępnością do kolei dla mieszkańców z okolic Słupska i Chojnic, a także wciąż borykamy się z problemem wypracowania modelu wspólnego biletu – mówi Świlski. – Gdyby na Pomorzu udało się wprowadzić system zintegrowanego biletu, to ludzie z pewnością jeszcze chętniej korzystaliby z usług kolei.

Władz województwa zapowiadają, że udadzą się w najbliższym czasie do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, by przekonywać władzę centralną, że to właśnie Pomorze powinno otrzymać możliwość wprowadzenia pilotażowego programu wspólnego biletu. Na razie trudno jednak o konkrety.

– W tej sprawie samorząd województwa mówi jednym głosem wraz z samorządami lokalnymi, ale potrzebujemy jeszcze przychylności ministerstwa. Dodatkowo, bez ustawy metropolitalnej obejmującej Pomorze, wprowadzenie wspólnego biletu będzie trudne, potrzebna jest tu dobra wola ustawodawcy - mówi wicemarszałek.

Przypomnijmy, resort infrastruktury już rok temu przekonywał, że prace nad wspólnym biletem trwają.

– Praca nad wspólnym biletem prowadzona jest przez departament odpowiadający za strategie kolejowe – mówił ówczesny wiceminister Piotr Stomma na konwencie marszałków w maju 2016 r. w Katowicach. – Musimy myśleć o sposobach stabilizacji sytuacji na torach, a wspólny bilet umacniałby cały rynek. Mówimy o swoistej konsolidacji pod względem potrzeb pasażera. Nie jest to proste, bo pomysł obejmuje wprowadzenie wspólnej taryfy, informacji kolejowej, integracji kanałów dystrybucji itd., ale efekty zobaczymy przed końcem kadencji.

Elektryfikacja też jest potrzebna. Kiedy ruszą prace?

W planach rozwoju pomorskiej kolei na najbliższe miesiące znajduje się też elektryfikacja linii PKM oraz zakończenie budowy nowych gdyńskich przystanków (Stadion i Karwiny). O ile w przypadku przystanków terminy powinny zostać dotrzymane, to ewentualna elektryfikacja wymaga także porozumienia z władzami PKP PLK (należy do nich linia 201, po której jeżdżą pociągi PKM m.in. z Gdyni do Osowej).

– Projekty elektryfikacji obu linii będą gotowe jeszcze w tym roku, ale prace ruszą najwcześniej na początku 2018 r. – tłumaczy Ryszard Świlski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ktos, 2017-04-20 22:00:03

    Człuchów miasto powiatowe (w województwie pomorskim) - 3 pociągi na dobę, w tym bezpośredni dojazd do Gdańska i powrót - 0. Obudźcie się w Gdańsku i zapraszam pociągiem do Człuchowa!!!