PARTNER PORTALU
  • BGK

30 nowych inwestycji w śląskich strefach ekonomicznych w 2015 r.

  • PAP/JL    4 stycznia 2016 - 07:40
30 nowych inwestycji w śląskich strefach ekonomicznych w 2015 r.
Około 30 nowych projektów inwestycyjnych pozyskała w 2015 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Fot. PAIZ.gov.pl

Około 30 nowych projektów inwestycyjnych pozyskała w 2015 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Łączna wartość dotychczasowych inwestycji sięga 1,05 mld zł.
Do 29 grudnia 2015 r. władze strefy wydały 29 nowych zezwoleń na inwestycje, a w kolejce czekały jeszcze dwie firmy. Ich postępowania miały być zatwierdzone przez zarząd do końca roku. 

Czytaj też: Specjalne strefy ekonomiczne są już trzy razy większe niż 11 lat temu. Polski kapitał wciąż w mniejszości?

– Liczymy, że 2016 rok nie będzie gorszy. Jesienią spotykaliśmy się z dwiema – trzema firmami dziennie, więc zainteresowanie naszą ofertą jest stale duże. Powinno to zaowocować nowymi projektami już w pierwszym kwartale 2016 r. – mówi Witold Uhma z KSSE.

Trzy największe ubiegłoroczne projekty mieszczą się w trzech różnych regionalnych parkach KSSE, które włączono do strefy jeszcze w 2008 r.

Największa z pozyskanych inwestycji to budowa kolejnej fabryki japońskiego producenta filtrów ceramicznych do silników, firmy NGK Ceramics Polska. Ulokowała ona swój nowy zakład w podstrefie sosnowiecko-dąbrowskiej KSSE – w regionalnym parku w dzielnicy Dąbrowy Górniczej, Tucznawie.

Według wcześniejszych informacji dąbrowskiego magistratu budowa zakładu ma kosztować ponad 300 mln zł. Produkcja ma ruszyć na początku 2017 r. Początkowo zatrudnienie ma tam znaleźć co najmniej 70 osób, jednak wobec przewidywanego zwiększania wydajności fabryki w ciągu kilku lat powinno wzrosnąć do ok. 260 osób.

Spółka NGK Ceramics Polska działa od ponad 10 lat w gliwickiej podstrefie KSSE, gdzie zainwestowała ok. 800 mln zł. To jeden z największych na świecie producentów samochodowych filtrów ceramicznych. W Gliwicach powstają tzw. filtry cząstek stałych do silników diesla; pracuje tam ok. 2,6 tys. osób.

Drugą co do wielkości pozyskaną przez KSSE inwestycję prowadzi w regionalnym parku w Ujeździe pod Olszową (woj. opolskie) firma Mubea Automotive Poland. Spółka buduje zakład produkcyjny, w którym wytwarzane mają być głównie opaski zaciskowe i sprężyny talerzowe dla branży motoryzacyjnej.

Jak informowało wcześniej Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, firma Mubea Automotive Poland zadeklarowała zainwestowanie w Ujeździe ok. 25 mln euro. Początek produkcji planowany jest na 2016 r. Do 2020 r. spółka zamierza zatrudnić ponad 350 pracowników.

Trzecia pod względem wielkości ubiegłoroczna inwestycja w strefie realizowana ma być na terenie regionalnego parku KSSE w Zabrzu przez firmę Schoeller Allibert. Ta zajmująca się produkcją opakowań zwrotnych z tworzywa sztucznego firma zamierza postawić do końca 2016 r. w Zabrzu m.in. zakład produkcyjny oraz magazyny. Planowane zatrudnienie to ok. 75 osób.

Uhma zaznaczył, że spośród terenów KSSE bardzo dobrze sprzedają się grunty strefy w Częstochowie; korzysta z nich głównie sektor małej i średniej przedsiębiorczości. W ub. roku strefa wydała już zezwolenia na działalność tam sześciu przedsiębiorców.

Pięciu z nich zdecydowało się na lokalizację przy ul. Kusięckiej, gdzie obecnie wolnych jest ok. 7 ha, podzielonych na 9 działek inwestycyjnych. Potencjalni inwestorzy zgłosili już zainteresowanie na cztery z nich; przetargi planowane są na luty, marzec 2016 r.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.