Bochenek: budowa wodociągu w Koniecpolu m.in. z rezerwy na usuwanie skutków klęsk

Budowa wodociągu w borykającej się z brakiem wody gminie Koniecpol będzie realizowana przy wsparciu rządu i zostanie sfinansowana m.in. z rezerwy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych - powiedział w sobotę PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Bochenek: budowa wodociągu w Koniecpolu m.in. z rezerwy na usuwanie skutków klęsk
Sama gmina prawdopodobnie będzie musiała pokryć jedynie 20 proc. kosztów projektu (fot. pixabay.com CC0)

Sama gmina prawdopodobnie będzie musiała pokryć jedynie 20 proc. kosztów projektu. Inwestycja powinna powstać do końca roku.

Wsparcie finansowe budowy wodociągu w Koniecpolu obiecała premier Beata Szydło, która odwiedziła tę gminę w poniedziałek. Zapowiedziała, że rząd pokryje koszty tej inwestycji w 80 proc. Tymczasem Sejm nie przyjął w piątek poprawki do budżetu na 2016 r., dotyczącej przeznaczenia środków na budowę wodociągu w Koniecpolu, co przez autorów części komentarzy zostało zinterpretowane jako wycofanie się z danej kilka dni wcześniej obietnicy.

„Zgłoszony wczoraj wniosek (...) był bezprzedmiotowy, dlatego, że nie możemy z budżetu państwa finansować zadań własnych gminy. Natomiast jeśli chodzi o tę inwestycję to ona jest aktualna i będzie realizowana przy wsparciu rządu” - oświadczył rzecznik.

Dodał, że koszt przygotowania dokumentacji projektowej wodociągu zostanie w 80 proc. pokryty ze środków wojewody śląskiego, resztę ma dołożyć gmina Koniecpol.

Sama budowa wodociągu zostanie w 80 proc. sfinansowana przez budżetu państwa - z rezerwy na likwidację skutków klęsk żywiołowych. Te środki są w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji, i zostaną uruchomione na wniosek wojewody – wyjaśnił Bochenek.

„Dążymy do tego, by pozostałe 20 proc. kosztów zostało pokryte przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska, żeby gmina nie musiała wykładać tych środków. Jak wiadomo, jest ona w bardzo trudnej sytuacji finansowej” - dodał rzecznik.

„Śledziłem to zamieszanie wokół decyzji Sejmu, ale staram się odróżniać sprawy polityczne od spraw ludzkich. Mnie interesuje tylko to, żeby ludzie mieli wodę. Skoro mam zapewnienie rządu i wojewody, że będą pieniądze na tę inwestycję, to jestem przekonany, że tak będzie. Najważniejsze to zakończyć wreszcie ten kryzys” - powiedział PAP burmistrz Koniecpola Ryszard Suliga.

Dodał, że z zapowiadanej pomocy rządu jest bardzo zadowolony i poinformował, że pierwsze pieniądze już otrzymał - chodzi o przekazane przed kilkoma dniami blisko 200 tys. zł od wojewody śląskiego na wykonanie dokumentacji projektowej. W środę burmistrz ogłosił przetarg w tej sprawie. Kiedy zostanie rozstrzygnięty, zostanie ogłoszony kolejny – na budowę wodociągu.

„Mam nadzieję, że wszystko uda się zakończyć w terminie. Najbardziej obawiam się ewentualnych odwołań po rozstrzygnięciu przetargu” - przyznał.

Podczas poniedziałkowej wizyty w Kuźnicy Grodziskiej k. Koniecpola, na północno-wschodnim krańcu woj. śląskiego, premier poinformowała, że mieszkańcy Koniecpola wysłali do niej list, w którym poprosili o pomoc w związku z tym, że w ich gminie są kłopoty z bieżącą wodą. Zadeklarowała, że rząd pokryje tę inwestycję w 80 proc.

Poważne problemy z wodą w gminie Koniecpol trwają od czerwca ubiegłego roku. Na skutek suszy zabrakło jej w kilkunastu sołectwach - wyschły studnie, z których korzystali mieszkańcy. Konieczne stało się dowożenie wody beczkowozami.

O wsparcie budowy wodociągu zwracali się do poprzedniego rządu burmistrz Koniecpola oraz Związek Miast Polskich. Według burmistrza, koszt doprowadzenia wody do wszystkich mieszkańców wraz z niezbędnymi ujęciami i stacjami uzdatniania to ok. 20 mln zł. Gmina jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej, realizuje program naprawczy i nie stać jej na taki wydatek.

Gmina miejsko-wiejska Koniecpol znajduje się w powiecie częstochowskim. Ma ponad 20 sołectw. Łączna liczba mieszkańców to ok. 10 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE