PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobiega końca remont zabytkowego budynku Akademii Muzycznej

  • PAP/AS    31 stycznia 2016 - 14:45
Dobiega końca remont zabytkowego budynku Akademii Muzycznej
Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach (fot. Lestat/wikipedia GFDL)

Kończy się rewitalizacja zabytkowego budynku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Podczas remontu m.in. odrestaurowano unikatowe polichromie z początku XX w. Pierwsze koncerty w odnowionej auli odbędą się w kwietniu.
Katowicka Akademia Muzyczna prowadzi działalność w kilku budynkach m.in. w pochodzącym z przełomu XIX i XX w. gmachu w stylu neogotyckim, który został wzniesiony jako niemiecka szkoła zawodowa. W latach dwudziestych ubiegłego wieku mieściła się w nim pierwsza siedziba Sejmu Śląskiego.

Podczas trwającego blisko dwa lata projektu "Rewitalizacja zabytkowego obiektu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach" przeprowadzono prace remontowo-konserwatorskie elewacji budynku, jego otoczenia oraz wnętrza Auli im. Bolesława Szabelskiego.

Koordynatorka projektu Joanna Masarczyk-Bełz oceniła stan remontu jako "znacznie zaawansowany". "W tej chwili dobiegają końca prace związane z nagłośnieniem auli. Do końca lutego firma Anton Scrabl S.P. ze Słowenii zakończy intonację i strojenie zbudowanych w ramach projektu 25-głosowych organów piszczałkowych, których prospekt nawiązuje do neogotyckiej stylistyki auli" - powiedziała PAP koordynatorka.

Prace w sali koncertowej obejmowały m.in. konserwację i rekonstrukcję unikatowych polichromii, zdobiących jej wnętrza w okresie międzywojennym. "Historyczny wygląd odzyskało kilkaset metrów kwadratowych wielobarwnych malowideł, pokrywających większość ścian i sklepień. Szczególnie warte uwagi są polichromie przedstawiające postać św. Jadwigi - patronki historycznego Śląska oraz pejzaż z nieistniejącym już drewnianym kościółkiem św. Wawrzyńca z Zabrza-Mikulczyc" - podkreśliła Masarczyk-Bełz.

Pierwsze koncerty w odnowionym wnętrzu odbędą się na początku kwietnia. Jak podała koordynatorka będzie to cykl wydarzeń artystycznych przygotowany we współpracy z norweskim Instytutem Muzycznym Akademii im. Edvarda Griega, działającym w ramach Uniwersytetu w Bergen.

Dzięki rewitalizacji katowicka Akademia Muzyczna, oprócz dużej auli na 480 miejsc, zyska drugą salę koncertową na 145 miejsc, w której mają się odbywać m.in. koncerty organowe, recitale, występy studentów, warsztaty muzykoterapeutyczne oraz zajęcia muzyczne dla dzieci i seniorów.

Projekt wart ponad 10,5 mln zł jest współfinansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.