PARTNER PORTALU
  • BGK

Egzotarium w Sosnowcu i Park Kruczkowskiego zostaną zmodernizowane

  • PAP/AT    26 stycznia 2016 - 16:38
Egzotarium w Sosnowcu i Park Kruczkowskiego zostaną zmodernizowane
Egzotarium w Sosnowcu zostanie odnowione (Egzotarium w Sosnowcu, fot.wikipedia.org/Michał Sz.)

• Władze Sosnowca zamierzają przebudować Egzotarium i zmodernizować przylegający doń Park Kruczkowskiego.
• Plany są związane z projektem "Zagłębiowski Park Linearny".
• Miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na dokumentację techniczną.
W perspektywie najbliższych lat władze Sosnowca zamierzają przebudować tamtejsze Egzotarium z 1956 r. i zmodernizować przylegający doń Park Kruczkowskiego. We wtorek 26 stycznia pokazały m.in. koncepcję rozbudowy Egzotarium. Potrzebne fundusze szacują na ok. 40 mln zł.

Sosnowieckie plany są związane z projektem "Zagłębiowski Park Linearny". W 2013 r. miasta Zagłębia Dąbrowskiego porozumiały się ws. przygotowania planów odnowienia lub zagospodarowania kilku swoich parków i terenów zielonych. Założono m.in. modernizację sosnowieckiego egzotarium czy utworzenie parku miejskiego w Siewierzu. Wykonawcą wybrano krakowską pracownię Arup.

Gotową koncepcję przedstawiciele firmy i sosnowieckiego magistratu pokazali podczas wtorkowego spotkania prasowego. Akcentowali, że w przypadku Sosnowca chodzi m.in. o szybką interwencję kluczową dla najstarszych i najcenniejszych roślin obecnego Egzotarium. Zbudowany w 1956 r. obiekt ma jedynie 7 metrów wysokości i np. część palm już teraz niszczy go od środka - nie mając miejsca na dalszy wzrost.

Jacek Zalewski z pracowni Arup akcentował, że choć obecne Egzotarium i park są już mocno wyeksploatowane, co roku odwiedza je 25 tys. osób. Miejsca te - dobrze skomunikowane - mają też dużą wartość sentymentalną dla mieszkańców miasta i Zagłębia.

Projektanci dostali zadanie wpisania w obrys obecnego Egzotarium nowego obiektu, który miałby zachować to, co najcenniejszego w dotychczasowej ekspozycji. Nawiązując do wzoru z przyrody - kształtu niektórych kielichowatych liści - postanowili z tych elementów, opartych na umieszczonych na obrysie obiektu stalowych słupach, utworzyć praktycznie całkowicie przeszkloną bryłę nowego budynku.

Jego boki będą miały wymiary 71,5 m na 35 m, a dach w najwyższym miejscu - 25 m. Powierzchnia użytkowa ma sięgnąć 4,8 tys. m kw. Aby lepiej wpisać tak duży obiekt w parkowe otoczenie, m.in. obniżono krótsze boki jego elewacji i zastosowano wzdłuż budynku specjalnie ukształtowane nasypy.

Część ekspozycji wewnątrz przeszklonej bryły umieszczono w trzech nieregularnie rozmieszczonych trzykondygnacyjnych obiektach - rodzajach wysp, połączonych na różnych poziomach kładkami i tarasami. Najobszerniejsza ekspozycja roślinna ma przeplatać się z zoologiczną (obecnie w Egzotarium żyje m.in. krokodyl). Wewnątrz przewidziano m.in. sale edukacyjne, kawiarnię, kompleks akwariów, bank nasion, zaplecza sanitarne i socjalne.

"Może ambitnie, może na wyrost trochę, ale mamy nadzieję, że stworzymy pewną ikonę Sosnowca - miejsce, które będzie znakiem, magnesem, będzie przyciągało" - mówił Zalewski nawiązując m.in. do idei, aby potroić liczbę odwiedzających to miejsce w ciągu roku.

Na podstawie gotowej już koncepcji miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na dokumentację techniczną konieczną do uzyskania pozwolenia na budowę. Jej przygotowanie powinno trwać około roku. Budowa obiektu zacznie się nie wcześniej niż w drugiej połowie 2017 r. i potrwa zapewne przynajmniej dwa lata. Koszty - na razie szacowane na podstawie koncepcji - wyliczono na "nie mniej niż 40 mln zł". Będą one znane bliżej po opracowaniu dokumentacji technicznej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.