PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: od piątku przygotowania do budowy węzła Brynów

  • PAP/JS    14 lutego 2018 - 21:37
Katowice: od piątku przygotowania do budowy węzła Brynów
Węzeł przesiadkowy Brynów ma obsługiwać południową część miasta - ruch napływający od strony m.in. Mikołowa. (fot. UM Katowice)

Od piątku (16 lutego) w rejonie obecnej pętli tramwajowej w dzielnicy Katowic-Brynowie rozpoczną się przygotowania do budowy węzła przesiadkowego. Jedna z dwóch największych powstających w mieście inwestycji tego typu ma być gotowa przed końcem 2019 r.
  • Z informacji wynika, że pierwsze prace, które rozpoczną się w piątek, będą wiązały się z wycinką drzew i krzewów.
  • Potrwa to około trzech tygodni i nie będzie wiązało się ze zmianami w organizacji ruchu (możliwe jest lokalne wygrodzenie stref wycinki).
  • W marcu i kwietniu ruszyć mają: przygotowanie zaplecza budowy (montaż kontenerów, wykonanie tymczasowych przyłączy mediów), prace geodezyjne oraz geotechniczne

Chodzi o jedno z czterech przedsięwzięć obecnego etapu budowy Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Zaplanowały je wspólnie samorząd Katowic oraz obsługująca komunikację tramwajową w regionie samorządowa spółka Tramwaje Śląskie.

Węzeł przesiadkowy Brynów ma obsługiwać południową część miasta - ruch napływający od strony m.in. Mikołowa.

Jak poinformował w biuletynie katowicki magistrat, inwestycja obejmie: dwukondygnacyjny parking o pojemności 400 miejsc, jednopoziomowy parking o pojemności 52 miejsc (dla funkcji park&ride), przystanki, w tym zadaszone perony oraz miejsca oczekiwania i wymiany podróżnych typu "drzwi-drzwi", poczekalnię z toaletą, sprzedażą biletów i małą gastronomią, parking dla rowerów typu bike&ride, miejsca dla taksówek i miejsca wysiadania typu kiss&ride.

Teren przyszłego węzła został przekazany wykonawcy - konsorcjum firm Warbud oraz Stor - w połowie stycznia br. Z informacji wynika, że pierwsze prace, które rozpoczną się w piątek, będą wiązały się z wycinką drzew i krzewów. Potrwa to około trzech tygodni i nie będzie wiązało się ze zmianami w organizacji ruchu (możliwe jest lokalne wygrodzenie stref wycinki).

W rejonie ulic Rzepakowej, Warzywnej, Jankego i Kościuszki wycięte zostaną 142 drzewa o obwodzie powyżej 50 cm oraz mniejsze. W projekcie uwzględniono zieleń urządzoną; samorząd przewiduje ponadto dodatkowe nasadzenia w różnych częściach miasta.

W marcu i kwietniu ruszyć mają: przygotowanie zaplecza budowy (montaż kontenerów, wykonanie tymczasowych przyłączy mediów), prace geodezyjne oraz geotechniczne. Inwentaryzacja stanu budynków w bezpośrednim otoczeniu będzie prowadzona przed zasadniczymi robotami budowlanymi, tj. w kwietniu br. O kolejnych krokach oraz zmianach w organizacji ruchu miasto ma informować potem - z wyprzedzeniem.

Wartą ok. 62,7 mln zł brutto umowę na węzeł Brynów podpisano pod koniec ub. roku; termin realizacji przewidziano na 22 miesiące. Taki sam termin umieszczono w zawartej pod koniec listopada ub. roku umowie z wykonawcą węzła przesiadkowego na węzeł Zawodzie, który obsłuży wschodnią część miasta.

Węzły Brynów i Zawodzie przewidziano w pierwszym etapie tworzenia Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych jako węzły typu park&ride, powiązane z komunikacją tramwajową. Kolejny węzeł, Sądowa, ma integrować komunikację autobusową o różnym zasięgu z komunikacją miejską. Węzeł Ligota przy dworcu kolejowym w południowej dzielnicy o tej nazwie ma łączyć komunikację miejską z koleją.

Prace nad niewielkim centrum przesiadkowym w Ligocie trwają, powinny zakończyć się w połowie br. Przetarg dla węzła Sądowa w centrum miasta jest finalizowany (25 stycznia br. miasto za najkorzystniejszą uznało ofertę Budimeksu za 56,9 mln zł brutto); zgodnie ze specyfikacją wykonawca będzie miał na realizację zadania 22 miesiące od dnia podpisania umowy.×
KOMENTARZE (1)

  • Marcin, 2018-02-18 10:37:24

    Brawo Katowice. Jedno z niewielu miasta Górnego Śląska, które dba o komunikację zbiorową. Jeszcze tylko więcej zieleni w mieście, więcej skwerów i parków, mniej smogu i jest szansa, że liczba mieszkańców będzie znowu rosła.