PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy most w Żywcu już otwarty dla ruchu

  • AW    15 października 2015 - 07:38
Nowy most w Żywcu już otwarty dla ruchu
Nowo oddany most łączący centrum Żywca z Zabłociem jest jednoprzęsłowy i liczy 109,4m. (fot.zywiec.pl)

Nowy most na rzece Sole w Żywcu, który łączy obie części miasta, został otwarty dla ruchu. Kierowcy nie będą już musieli korzystać z objazdów i stać w gigantycznych korkach.
Most łączy dwie części miasta: Zabłocie i centrum Żywca. Jego rozpiętość wynosi 109,4 metrów. Jest jednoprzęsłowy, co oznacza, że w nurcie Soły nie ma żadnych podpór. Dzięki temu w czasie często zdarzających się wysokich stanów wody w rzece most nie będzie musiał być zamykany dla ruchu.

Teraz rozpocznie się demontaż tymczasowej kładki dla pieszych. Po zakończeniu tych robót zostanie uruchomiony odcinek drogi na Korbielów przebiegający półotwartym tunelem pod mostem.

Most z opóźnieniem

Zgodnie z umową most powinien być oddany do użytku w połowie listopada 2014 roku. Opóźnienie jest efektem kłopotów z wykonawcą przedsięwzięcia, który – zdaniem katowickiego Zarządu Dróg Wojewódzkich – nie był przygotowany do realizacji tego kontraktu.

– Firma spełniła wszystkie formalne wymogi określone w ustawie „Prawo zamówień publicznych”, nie mieliśmy zatem wyboru. Na wiosnę 2014 roku mieliśmy co prawda możliwość odstąpienia od umowy, ale gdybyśmy to zrobili, dzisiaj z pewnością nowego mostu by nie było – mówi Zbigniew Tabor, dyrektor ZDW.

Także obwodnica

Budowa nowego mostu jest częścią większej inwestycji – przebudowy układu komunikacyjnego śródmieścia Żywca. Oprócz mostu powstała nowa droga, która będzie spełniać rolę obwodnicy Żywca.

Do użytku – według szacunków katowickiego Zarządu Dróg Wojewódzkich – zostanie oddana za kilka tygodni. Całkowity koszt inwestycji – budowy mostu oraz obwodnicy – wynosi ok. 38 mln zł, z czego 85% to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lta 2007-2013.

To kolejna duża inwestycja w Żywcu, prowadzona przez województwo śląskie. W latach 2010-2011 powstała północna obwodnica Żywca, połączona z przebudową fragmentu drogi wojewódzkiej 946. Zasadniczym celem opisywanych inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Żywca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.