PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłaty i inwestycje na A4: Jakie plany ma zarządca autostrady?

  • wnp.pl    2 grudnia 2015 - 18:18
Opłaty i inwestycje na A4: Jakie plany ma zarządca autostrady?
Stawka za przejazd autostradą dla pojazdów kategorii 2 i 3 wynosi 16,50 zł (fot.PTWP)

Zarząd Stalexportu Autostrady na razie nie bierze pod uwagę wzrostu opłat za przejazd A4. Jeśli chodzi o inwestycje, spółka planuje największe zadania na A4 zakończyć do 2020 r.
Od 1 marca 2015 r. obowiązują nowe wysokości opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem A4. Motocykliści płacą na każdym placu poboru opłat 5 zł (wcześniej 4,50 zł), kierowcy pojazdów osobowych kategorii 1 ponoszą opłatę w wysokości 10 zł (wcześniej 9 zł).

Stawka za przejazd autostradą dla pojazdów kategorii 2 i 3 wynosi 16,50 zł (wcześniej 15 zł), a dla pojazdów 4 i 5 kategorii - 26,50 zł (wcześniej 24,50 zł).

Podnosząc stawki Stalexport podkreślał, że opłaty za przejazd samochodem osobowym były ostatnio zmieniane w 2012 r., wysokość opłaty dla pojazdów kategorii 2 i 3 była niezmienna od 2011 r., a dla pojazdów kategorii 4 i 5 - od 10 lat

- Zarząd przygotowuje budżet na przyszły rok i na razie nie bierzemy pod uwagę wzrostu opłat za przejazd A4, chociaż biorąc pod uwagę rosnący ruch na trasie logiczną biznesowo decyzją byłoby podniesienie stawek w celu maksymalizacji zysku - podkreślił Emil Wąsacz, prezes Stalexportu Autostrady, którego grupa zarządza koncesyjnym odcinkiem trasy pomiędzy Katowicami a Krakowem.

Inwestycje w ekrany i drogi dojazdowe

Prezes, pytany o prowadzone i planowane inwestycje na A4, wskazał, że są one dobrze przygotowane i przeanalizowane, również pod kątem zwrotu z kapitału. Dodał, że zwiększą one komfort i bezpieczeństwo podróżowania przyczynią się do wzrostu ruchu na trasie.

- Na bieżąco realizujemy inwestycje związane z ochroną środowiska, czyli instalujemy ekrany akustyczne oraz modernizujemy odwodnienie autostrady - powiedział Wąsacz. - Drugi obszar inwestycji to budowa połączeń z trasami, które przecinają autostradę. W rozbudowie są już węzły Mysłowice i Rudno koło Krzeszowic. Prace przy rozbudowie węzła Mysłowice zakończą się w trzecim kwartale 2016 r., natomiast rozbudowa węzła Rudno zakończy się w pierwszych miesiącach 2017 r. - dodał.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.