PARTNER PORTALU
  • BGK

Rowerem z Częstochowy do Olsztyna

  • AW/PAP    14 stycznia 2016 - 16:10
Rowerem z Częstochowy do Olsztyna
Podpisanie listu intencyjnego. (fot.czestochowa.pl)

• Częstochowa i gmina Olsztyn podpisały listy intencyjny dotyczący budowy brakujących odcinków dróg rowerowych.
• Na połączenia rowerowe Częstochowa wyda w 2016 r. 2,5 mln zł.
• Nowe ścieżki mają ułatwić częstochowianom dojazd do atrakcji turystycznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
W czwartek (14 stycznia) podpisano list intencyjny pomiędzy Częstochową a Olsztynem dotyczący budowy brakujących odcinków dróg rowerowych. Chodzi o dobudowanie brakującego fragmentu ścieżki rowerowej na terenie Częstochowy i przedłużenie go do granicy z gminą Olsztyn.

Tereny gminy Olsztyn są bardzo często odwiedzane przez mieszkańców Częstochowy ze względu na znajdujące się na tym terenie atrakcje turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w tym m.in. górujące nad Olsztynem ruiny zamku z XIV wieku.

Strony postanowiły, że będą wspólnie zabiegać o środki zewnętrzne na rozwój łączącej je infrastruktury rowerowej, a w szczególności na odcinki tworzące kompletne połączenie dróg rowerowych istniejących na terenach obu gmin oraz na odcinek od Odrzykonia do centrum Olsztyna (leżący na terenie gminy Olsztyn).

W przypadku zabezpieczenia środków budżetowych przez każdą ze stron, szczegółowe zasady współpracy przy realizacji inwestycji będą przedmiotem dalszych ustaleń.

- Środki przeznaczone na infrastrukturę rowerową chcemy w tym roku przeznaczyć w dużej mierze na budowę połączeń z sąsiednimi gminami. Częstochowa jest przecież turystyczną „bramą” na Jurę – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

- To jest nasz wspólny interes, żeby rowerzyści mogli się wygodnie przemieszczać między Częstochową a Olsztynem. Przecież znakomita większość odwiedzających nas turystów to mieszkańcy Częstochowy – mówił wójt Olsztyna Tomasz Kucharski.

Dwie koncepcje budowy ścieżki rowerowej z Częstochowy do Olsztyna

Wstępnie brane są pod uwagę dwie koncepcje budowy ścieżki. Jak powiedział rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie Maciej Hasik, pierwsza z nich, krótsza (ok. 1 km) mogłaby przebiegać w pobliżu ul. Korfantego, druga zaczynałaby się w pobliżu wałów przeciwpowodziowych na rzece Kucelince. "To byłoby relatywnie droższe rozwiązanie - o długości ok. 5 km, ale ze względów krajobrazowych na pewno ciekawe" - dodał Hasik.

W 2016 roku Częstochowa planuje oddać inny brakujący fragment ścieżki rowerowej prowadzącej do gminy Mstów. "Obecnie powstaje projekt budowlany" - dodał Hasik.

W pobliżu nowego połączenia rowerowego znajdzie się m.in. Sanktuarium św. Ojca Pio wybudowane na tzw. Przeprośnej Górce. Jest to miejsce, gdzie przez cały rok można spotkać pątników pielgrzymujących na Jasną Górę. "Częstochowa i Mstów dobudują brakujące fragmenty dróg rowerowych łączących obie gminy" - dodał rzecznik urzędu.

Łącznie Częstochowa zamierza przeznaczyć w 2016 roku ok. 1,5 mln zł na budowę dróg/ścieżek rowerowych (poza projektami związanymi z realizacją dużych inwestycji drogowych przy okazji, których powstają połączenia rowerowe).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.