PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk pozwie wykonawców Stadionu Śląskiego na kolejne 200 mln zł?

  • wnp.pl/AT    11 września 2017 - 07:10
Śląsk pozwie wykonawców Stadionu Śląskiego na kolejne 200 mln zł?
Zmodernizowany Stadion Śląski w Chorzowie. Obiekt znowu ma stać się areną ważnych wydarzeń sportowych i muzycznych (fot. Stadion Śląski sp. z o.o.)

Samorząd woj. śląskiego szykuje się do zwiększenia kwoty pozwu wobec byłego generalnego wykonawcy Stadionu Śląskiego - konsorcjum Hochtief Polska i Mostostal Zabrze.
• Inwestor stadionu już domaga się od konsorcjum 74 mln zł.

• Kwota dodatkowych roszczeń może przekroczyć 200 mln zł.

• Mostostal Zabrze uznaje wszelkie roszczenia inwestora za bezzasadne i sam nie wyklucza zwiększenia swoich roszczeń w przyszłości.

Wkrótce ma zostać otwarty zmodernizowany Stadion Śląski w Chorzowie. Obiekt pierwotnie miał być gotowy przed Euro 2012, o którego organizację zabiegał jego właściciel - samorząd woj. śląskiego. W cieniu tego przedsięwzięcia pozostaje spór inwestora z byłym generalnym wykonawcą, który niebawem może jeszcze bardziej przybrać na sile.

Oficjalne otwarcie chorzowskiego stadionu ma nastąpić we wrześniu. Mieszczący 54 tys. widzów obiekt ma być areną m.in. meczów piłkarskich, zawodów lekkoatletycznych oraz wydarzeń muzycznych. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł ok. 650 mln zł.

Niekończąca się modernizacja

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu.

Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem. Montaż dachu - wg zmodyfikowanego projektu - wznowiono pod koniec 2014 r.

Pierwotnie generalnym wykonawcą modernizacji było konsorcjum spółek Hochtief oraz Mostostalu Zabrze. Na początku 2014 r. doszło zerwania kontraktu, który pierwotnie opiewał na 338 mln zł.

Konsorcjum i samorząd znajdują się w sporze i wzajemnie obwiniają się odpowiedzialnością za wstrzymanie prac na stadionie. Spory mają zostać rozstrzygnięte przez sąd.

Montaż dachu oraz pozostałe, główne pakiety robót powierzono wykonawco wybranych w odrębnych przetargach.

Stadion na wokandzie

Aktualnie w toku znajdują się trzy procesy związane z sporem śląskiego samorządu i konsorcjum Mostostal Zabrze, Hochtief.

Pierwszy - na kwotę 12 mln zł i 0,6 mln euro to roszczenie Mostostalu względem woj. śląskiego. Drugi - na 36 mln zł (po 17 mln zł dla Mostostalu i Hochtief) - dotyczy ustalenia, czy samorząd nie jest uprawniony do pobrania kwot z tytułu gwarancji oraz nie przysługują mu żadne z tego tytułu roszczenia.

Natomiast trzecia sprawa dotyczy pozwu na 74 mln zł. To z kolei jest roszczenie samorządu woj. śląskiego wobec konsorcjum, które w przypadku zaspokojenia z gwarancji zostałby o tą kwotę pomniejszone.

Wszystkie procesy zostały połączone do wspólnego rozpoznania przez Sąd Okręgowy w Katowicach. Jednak, jak dowiedział się portal wnp.pl, kwota roszczeń inwestora stadionu wobec byłego wykonawcy nie jest zamknięta.

- W związku z ukończeniem robót na Stadionie Śląskim województwo wraz z kancelarią prawniczą jest w trakcie przygotowywania materiałów celem zwiększenia kwoty z pozwu o nakłady poniesione z tytułu wykonania zastępczego - poinformował Marcin Gaweł z biura prasowego urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego.

- Do sprawy po stronie województwa przystąpiło biuro projektów GMP/SBP, które przedstawiło dodatkowe materiały opracowane przez niemieckie instytuty naukowe, świadczące o wadliwym wykonaniu łączników - dodał.

Jak wskazał Gaweł, w ramach wykonania zastępczego inwestor ujmuje cały zakres rzeczowy, który poprzedni wykonawca miał zrealizować zgodnie z umową, a czego nie uczynił.

- Wykonanie zastępcze obejmuje nakłady związane z umowami o roboty budowlane na dokończenie inwestycji w zakresie poprzedniego wykonawcy i na jego koszt - stwierdził Gaweł.

W sumie podpisano pięć umów na łączną kwotę ponad 204 mln zł brutto, które dotyczyły dokończenia modernizacji Stadionu Śląskiego.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.