PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski wojewoda dofinansuje remonty kilkudziesięciu dróg

  • PAP/PSZ    2 stycznia 2018 - 17:59
Śląski wojewoda dofinansuje remonty kilkudziesięciu dróg
To już druga edycja programu dotyczącego rozwoju dróg lokalnych. (fot. Fotolia)

Przeszło 63 mln zł zasili w tym roku 35 inwestycji zgłoszonych przez samorządy województwa śląskiego do programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. W poprzedniej edycji programu 54 mln zł z budżetu państwa skierowano na 32 ubiegłoroczne inwestycje w regionie.
• W kategorii dróg gminnych najdroższe przedsięwzięcie zgłosiła gmina Pszów - inwestycję za blisko 6 mln zł.

• Wśród dróg powiatowych najdroższą inwestycją, wartą 8,6 mln zł, jest rozbudowa drogi Strumień - Jasienica w Rudzicy i Jasienicy.

• Poprzednia edycja programu objęła w województwie śląskim 32 projekty.

Jak wynika z listy opublikowanej datą 2 stycznia 2018 roku przez Śląski Urząd Wojewódzki, dofinansowanie otrzymają w tym roku 24 inwestycje na drogach gminnych oraz 11 na drogach powiatowych. Łączna wartość dofinansowanych inwestycji na drogach gminnych wyniesie 55,8 mln zł (w tym 27,9 mln zł dotacji z budżetu państwa), a na drogach powiatowych 61,9 mln zł (w tym 26,4 mln zł dofinansowania).

W obecnej edycji rządowego programu gminy i powiaty z woj. śląskiego mogły składać wnioski od 1 do 15 września ub. roku. Program przewiduje udzielanie samorządom dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych w zakresie budowy (rozbudowy), przebudowy i remontów dróg powiatowych i gminnych.

Do obecnej edycji programu samorządy regionu zgłosiły 89 inwestycji - o wartości 278,5 mln zł i wnioskowanej kwocie dofinansowania 128,7 mln; sześć z nich zostało odrzuconych na etapie oceny formalnej.

Czytaj także: Ponad 5 mld zł na budowę dróg. To rekord w tym regionie

W kolejnych etapach oceny wniosków odpadło m.in. wszystkich dziewięć zgłoszonych inwestycji miast (np. rozbudowa ul. Św. Brata Alberta w Częstochowie czy rozbudowa skrzyżowania ul. Roosevelta i Piłsudskiego w Zabrzu).

Wśród dofinansowanych dróg gminnych najdroższe przedsięwzięcie zgłosiła gmina Pszów. Dotacja do wartego 5,9 mln zł projektu przebudowy tamtejszej ul. Sportowej wyniesie blisko 3 mln zł. Niewiele niższą dotację 2,9 mln zł otrzyma też gmina Istebna - na oszacowaną na 5,8 mln zł rozbudowę drogi wewnętrznej Zaolzie.

Dotacje na inwestycje dotyczące dróg gminnych ze środków Programu otrzymały ponadto gminy: Buczkowice, Haźlach, Olsztyn, Mykanów, Gorzyce, Rudziniec, Przystajń, Węgierska Górka, Kozy, Koziegłowy, Gierałtowice, Lipowa, Ciasna, Żarki, Wręczyca Wielka, Blachownia, Wielowieś, Strumień, Psary, Kuźnia Raciborska oraz Bobrowniki.

Czytaj również: Rok 2017 – stracona szansa na likwidację autostradowych bramek 0

Spośród dofinansowanych dróg powiatowych najdroższy projekt przygotował powiat bielski. Na wartą 8,6 mln zł rozbudowę drogi Strumień - Jasienica w Rudzicy i Jasienicy tamtejszy samorząd otrzyma 3 mln zł. Dofinansowania w tej samej wysokości trafią też do powiatów: wodzisławskiego, kłobuckiego, pszczyńskiego (dwie inwestycje) i częstochowskiego.

Środki z budżetu państwa na nieco mniejsze inwestycje drogowe otrzymały ponadto inne projekty powiatów: raciborskiego (dwie inwestycje), żywieckiego, cieszyńskiego i częstochowskiego.

Warunkiem podpisania umowy o dofinansowanie jest rozpoczęcie procedury przetargowej dla projektów z obecnej, pierwszej listy wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania do 31 marca 2018 r.

Po rozstrzygnięciu poprzedniej edycji programu Śląski Urząd Wojewódzki informował o przeznaczeniu 54,3 mln zł z budżetu państwa na 32 ubiegłoroczne inwestycje o wartości 127,1 mln zł.

Do tamtej edycji programu samorządy z województwa śląskiego zgłosiły 80 inwestycji o wartości 244,5 mln zł i wnioskowanej kwocie dofinansowania 109,1 mln zł. Dofinansowanie 28,1 mln zł dostały inwestycje na 18 drogach gminnych w woj. śląskim (o łącznej wartości blisko 70 mln zł). Wsparcie na 26,2 mln zł dostały też inwestycje na 14 drogach powiatowych (o wartości niespełna 57,2 mln zł).

Zgodnie z obecnym kształtem Programu jest on realizowany w latach 2016-2019 na terenie całego kraju. Do potencjalnych wnioskodawców należy 2858 jednostek samorządu terytorialnego, wśród nich: 314 powiatów, 2478 gmin oraz 66 miast na prawach powiatu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.