PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec: Los dworca w Maczkach niepewny. Prezydent interweniuje w PKP

  • MIW    13 stycznia 2016 - 12:57
Sosnowiec: Los dworca w Maczkach niepewny. Prezydent interweniuje w PKP
Odrestaurowaniem dworca i jego przystosowaniem do nowej funkcji miało się zająć PKP. (Fot.): mat. pras. UM w Sosnowcu

• Utworzenie Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego zagrożone?
• Centrum miało powstać w dotychczasowym dworcu PKP w dzielnicy Maczki.
• Nieoficjalnie wiadomo, że rewitalizacja obiektu okazała się droższa niż zakładano.
W piątek (15 stycznia) Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca spotka się w Warszawie z Jarosławem Kołodziejczykiem, członkiem zarządu PKP, a w przeszłości też członkiem zarządu Województwa Śląskiego. Tematem spotkania ma być przyszłość dworca kolejowego w dzielnicy Maczki. Na jego terenie miało powstać Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej.

Do niedawna wydawało się, że przekształcenie dworca w Maczkach w Centrum Naukowo – Dydaktyczne jest przesądzone. Dziś jednak nieoficjalnie można usłyszeć, że PKP się waha, czy realizować inwestycję. Powodem mają być wyższe niż zakładano koszty odrestaurowania obiektu i przystosowanie do pełnienia nowej funkcji (planowo miało to kosztować 35 mln zł, po przeprowadzonych przetargach okazało się jednak, że potrzebne będzie na to 42 mln zł).

W trakcie spotkania z Jarosławem Kołodziejczykiem prezydent Chęciński chce osobiście uzasadnić celowość powstania Centrum w Maczkach oraz przedstawić plany miasta i inwestycje związane z tą dzielnicą Sosnowca.

- Po wybudowaniu, w Centrum będzie kształcić się młodzież, która za kilka lat obejmie prestiżowe stanowiska na kolei. To potencjał, którego nie można zmarnować. Gmina Sosnowiec od początku wspiera ten niezwykle ważny dla miasta i całego regionu projekt. Jednocześnie będziemy tam prowadzili swoje inwestycje – pisze Chęciński w liście, który skierował m.in.: do władz PKP oraz premier Beaty Szydło.

Szerzej pisaliśmy o całym projekcie tutaj.

- W 2016 roku gmina Sosnowiec rozpocznie prace związane z przebudową sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w Maczkach. Inwestycja, będzie kosztować miasto około 35 milionów złotych i pozwoli na całkowite skanalizowanie dzielnicy, a także przyniesie wymierne korzyści dla PKP, której oddział gospodarowania nieruchomościami w Katowicach jest w tej chwili administratorem wysłużonej sieci, generującej duże straty pokrywane przez PKP. Po zakończeniu inwestycji, obciążenia wynikające z zapewnienia dostarczenia wody i odebrania ścieków w Maczkach z PKP spadną na miasto. Odrestaurowanie i przystosowanie do pełnienia nowej funkcji dworca kolejowego w Maczkach, to olbrzymia szansa zarówno na uratowanie zabytkowego obiektu jak również na rewitalizację Maczek, dzielnicy, której historia od zawsze związana jest z rozwojem kolei – czytamy w liście prezydenta Sosnowca.

Prezydenta wspierają władze miast Zagłębia Dąbrowskiego oraz Politechnika Śląska.

– W centrum kształcić mają się kadry dla PKP oraz innych przewoźników. Poza kształceniem Politechnika Śląska zamierza w nowej jednostce prowadzić prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe. Działalność centrum wpłynie z pewnością na zwiększenie innowacyjności tej gałęzi transportu w naszym kraju – mówi rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik.

W poniedziałek na rynku w Maczkach odbędzie się specjalna sesja rady miasta Sosnowiec.  Aby ułatwić mieszkańcom dotarcie na sesję miasto podstawi specjalne autobusy.

- Tutaj chodzi o ratowanie historycznego obiektu, dobra naszego miasta. Nie bądźmy obojętni. Nasz głos w tej sprawie musi być słyszalny – podkreśla prezydent Chęciński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • sosnowiczanin, 2016-01-13 15:55:20

    Do Damian: I co twój post wnosi do tego artykułu pisowski lemingu?
  • Damian, 2016-01-13 15:05:27

    Polecam artykuł Max Kolonko, który pokazuje, że Komorowski wraz z PO przez lata okradali Polskę i byli na usługach Niemców!!! 09Powinni za to wszystko odpowiedzieć przed nami, prawdziwymi POLAKAMI. Nie dajmy sobie dłużej mydlić oczu przez te niemieckie media. CZYTAJCIE JAK BYŁO!! bookstar.pl/8538...  rozwiń