PARTNER PORTALU
  • BGK

Stadion Śląski: inwestycja za 600 mln stanie się narodową areną lekkoatletyczną?

  • MIW    19 stycznia 2016 - 14:19
Stadion Śląski: inwestycja za 600 mln stanie się narodową areną lekkoatletyczną?
Dach Stadionu Śląskiego był gotowy dopiero jesienią ubiegłego roku. (Fot. : www.bip.gov.pl)

• O przyszłości Stadionu będą rozmawiać radni i członkowie zarządu województwa śląskiego.
• Modernizacja obiektu w sumie kosztować będzie budżet województwa blisko 600 mln zł.
• Kilka dni temu rozpoczęły się rozmowy z Ministrem Sportu i Turystyki dotyczące wykorzystania Stadionu Śląskiego do zawodów lekkoatletycznych.
W środę (20.01) w Sali Kolumnowej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego odbędzie się spotkanie poświęcone przyszłości Stadionu Śląskiego. We wspólnym posiedzeniu Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji oraz Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego Sejmiku Województwa Śląskiego udział weźmie też marszałek województwa śląskiego - Wojciech Saługa, członek zarządu województwa - Kazimierz Karolczak, prezes Ruchu Chorzów - Dariusz Smagorowicz oraz prezes spółki Stadion Śląski - Krzysztof Klimosz.

Przypomnijmy, że modernizacja Stadionu trwa już od lat 90-tych minionego wieku. Do roku 1999 prace pochłonęły ponad 50 mln zł, zaś w latach 1999 - 2009 na realizację inwestycji wydano łącznie ponad 227 mln zł (w większości środki z budżetu państwa). W międzyczasie Polsce i Ukrainie przyznano praw organizacji piłkarskich Mistrzostw Europy i wydawało się, że obiekt musi być gotowy do czasu tej imprezy. Tak się jednak nie stało. Zaczęły natomiast piętrzyć się koszty i kłopoty. Zwieńczeniem tych ostatnim było niepowodzenie próby podniesienia dachu Stadionu w lipcu 2011 roku. Zawiodły wówczas tzw. „krokodyle”, czyli specjalnych elementów mocujących stalowe liny, które miały podtrzymywać dach obiektu. Konsekwencją tamtego wydarzenia była niemal dwuletnia przerwa w pracach nad dachem Stadionu, zmiana wykonawcy, liczne wzajemnie wykluczające się ekspertyzy i wielka medialna awantura.Koniec końców dach Stadionu Śląskiego udało się podnieść dopiero jesienią ubiegłego roku, a sam obiekt ma być gotowy do użytku w roku 2017.

Wedle szacunków ujętych w uchwale sejmiku województwa śląskiego z 25 marca 2013 roku wydatki samorządu na ten cel powinny się zamknąć w kwocie 586,5 mln zł. Do tej pory wydano z tego już 470 mln zł, z kolei na 2016 r. zaplanowane jest blisko 70 mln zł.

Otwartą kwestią pozostaje przyszłość Stadionu. Czasy, gdy praktycznie nie miał konkurencji już dawno minęły. Teraz to zarządzający stadionem muszą znaleźć sposób, by wykreować dla niego funkcję. Kilka dni temu zarząd województwa śląskiego rozpoczął rozmowy z Ministrem Sportu i Turystyki dotyczące jak najlepszego wykorzystania Stadionu Śląskiego do zawodów lekkoatletycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.