PARTNER PORTALU
  • BGK

Tramwaje Śląskie: Aktualizacja projektu za 880 mln zł

  • PAP/JL    21 września 2015 - 07:55
Tramwaje Śląskie: Aktualizacja projektu za 880 mln zł
Tramwaje Śląskie uzgadniają szczegóły szacowanego na 880 mln zł unijnego projektu inwestycyjnego. Fot. Mat. prasowe

Należąca do miast aglomeracji katowickiej spółka Tramwaje Śląskie uzgadnia szczegóły szacowanego na 880 mln zł unijnego projektu inwestycyjnego.
Planowana jest m.in. budowa ok. 28 km nowych torów (pojedynczych), modernizacja ok. 80 km istniejących i zakup ok. 30 tramwajów.

Według rzecznika Tramwajów Śląskich Andrzeja Zowady spółka uaktualnia z miastami szczegóły nowego projektu szacowanego łącznie na ok. 880 mln zł. Jego ramy trafiły już do resortu infrastruktury i rozwoju. Przewidywane dofinansowanie ze środków unijnych ma sięgnąć 63 proc.

– Oczekujemy od gmin uaktualnienia zamierzeń co do znajdujących się w projekcie zadań, ostatecznych decyzji w sprawie ich realizacji. Gdy będziemy mieli dopięte wszystkie zadania, zgłosimy projekt do realizacji – powiedział Zowada.

Rzecznik spółki wskazał m.in., że władze Bytomia zrezygnowały z rozważanej wcześniej budowy nowej linii tramwajowej do dzielnicy Miechowice. Samorząd Sosnowca analizuje i chce skonsultować jeszcze z mieszkańcami planowane tam przedłużenie trasy linii nr 15, która obecnie dociera do pętli w dzielnicy Zagórze.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Tramwaje Śląskie mają już gotowy projekt przedłużenia piętnastki do tzw. placu Papieskiego, pracują też nad dalszym przebiegiem trasy do tzw. trójkąta w dzielnicy Dańdówka.

Na początku września władze Katowic ustaliły już trasę nowego połączenia do południowych dzielnic miasta. Jego budowa – według spółki – mogłaby ruszyć w 2018 r. W tym mieście nowym odcinkiem sieci ma być też połączenie torowisk na ul. Gliwickiej i Chorzowskiej – wzdłuż ul. Grundmanna.

Prócz nowych odcinków sieci remontowane mają być kolejne odcinki istniejących torowisk. Spółka planuje też zakup przy wsparciu nowych środków UE ok. 30 nowych tramwajów.

Tramwaje Śląskie są spółką akcyjną, jej akcje należą do 12 gmin. Największy pakiet mają Katowice. W dotychczasowym unijnym projekcie tramwajowym uczestniczyło pierwotnie sześć miast aglomeracji katowickiej: prócz Katowic – Chorzów, Bytom, ZabrzeRuda Śląska i Sosnowiec; potem dołączyły Świętochłowice. Nowym projektem zainteresowane są jeszcze MysłowiceDąbrowa Górnicza i Będzin, który nie jest akcjonariuszem spółki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • katowiczanin, 2015-09-22 22:05:01

    nikt nie chce tych tramwajów! W Sosnowcu jeździ pusta 15 mieszkańcy wolą szybki autobus a nie tłuc się tramwajem godzinę! Sosnowiec definitywnie odmówił kolejnym liniom Tramwajów! w Katowicach protesty przeciwko planowanej linii w Ochojcu - autobusy wystarczą i tak linie jeżdżą puste, więc dla kogo ...ten tramwaj??!!! nie ma zapotrzebowania na tramwaje, ale jest stanowisko Prezesa Rady Nadzorczej Tramwajów i sprawa jasna  rozwiń