PARTNER PORTALU
  • BGK

Tychy: pierwsze spółki w parku technologicznym w zrewitalizowanej słodowni

  • bad/PAP    21 listopada 2015 - 09:08
Tychy: pierwsze spółki w parku technologicznym w zrewitalizowanej słodowni
W kompleksie browaru ma powstać rodzaj małego miasteczka. Fot. PAIiIZ

Parędziesiąt osób z paru spółek pracuje już w otwartym z początkiem listopada nowym parku technologicznym IT Loft Park w Tychach - poinformował reprezentujący przedsięwzięcie Michał Wiktor. Park mieści się w zrewitalizowanej słodowni tyskiego Browaru Obywatelskiego.
W ciągu trzech lat zarządzająca parkiem spółka zamierza jeszcze zrewitalizować mieszczący się za słodownią kompleks warzelni i leżakowni. Przedstawiciele samorządu województwa wskazują, że już dotychczasowe działania to dobry przykład nadania nowej funkcji zabytkowemu obiektowi poprzemysłowemu - przy wsparciu środków unijnych.

Poświęcony technologiom informatycznym park technologiczny powstał w zmodernizowanym budynku historycznej słodowni z 1897 r. na terenie browaru w Tychach, blisko Puszczy Pszczyńskiej. Wartą ponad 20 mln zł inwestycję zrealizowano przy pomocy środków unijnych. Projekt przewidujący 9,2 mln zł dotacji dla prac był częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013.

Już teraz działa kilka spółek

Park oficjalnie otwarto z początkiem listopada br. "W tym momencie na terenie parku działa już parę spółek. Prowadzimy rozmowy z grupą kolejnych, w tym również - strategicznych" - zaznaczył Wiktor. W zrewitalizowanej słodowni o całkowitej pow. 8484 m kw. spółki mogą lokować się na czterech naziemnych kondygnacjach (korzystając m.in. z laboratorium IT czy parkingu na 280 samochodów).

Przedstawiciele parku akcentują specyficzny klimat udostępnianych wnętrz o parametrach loftu - przystosowanych do pracy biurowej łącznie kilkuset osób. Zaadaptowano je według projektu ABC Pracowni Projektowej z Zabrza. Zdaniem architekta i konserwatora zabytków, członka zarządu woj. śląskiego Henryka Mercika, rezultat to dobry przykład rewitalizacji.

"Uzyskano efekt w postaci powierzchni biurowej wysokiej klasy do wynajęcia, zachowując to, co w tym obiekcie najcenniejsze. Elementy konstrukcyjne odsłonięto. Całość została z dużym smakiem odrestaurowana, zyskując nowa funkcję. Widać, że od początku do końca wszystko było tu pod kontrolą architekta" - ocenił Mercik.

Jak podkreślił, to też praktycznie modelowy przykład, jak powinno się wykorzystywać środki zewnętrzne - w tym wypadku unijne. "Uratowano obiekt, który jest elementem historii, miejsca, uratowano obiekt poprzemysłowy, który z tego względu jest trudny w adaptacji, i zyskano wartość dodaną w sensie najbardziej współczesnym" - podkreślił samorządowiec.

Mercik zaznaczył, że tworzenie loftów, powierzchni biurowych czy mieszkalnych w obiektach poprzemysłowych lub zespołach takich budynków to na Śląsku nadal rzadkość. Jego zdaniem zrewitalizowana słodownia Browaru Obywatelskiego powinna mieć wszelkie szanse, żeby w nowej funkcji dobrze funkcjonować.

W browarze powstanie małe miasteczko

Rewitalizacja dawnej słodowni ma być pierwszym etapem większego przedsięwzięcia. W będącym od 2001 r. własnością prywatnego właściciela kompleksie browaru o powierzchni prawie 4 ha miałby powstać rodzaj małego miasteczka - z prywatnym przedszkolem dla dzieci pracowników innymi usługami, a także dalszą rozbudową działającej już na miejscu oferty gastronomicznej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.