PARTNER PORTALU
  • BGK

Unieważniono jeden z przetargów na dokończenie Stadionu Śląskiego

  • PAP/em    11 grudnia 2015 - 16:26
Unieważniono jeden z przetargów na dokończenie Stadionu Śląskiego

To już drugi unieważniony w ostatnich miesiącach przetarg na kontynuację prac na Stadionie Śląskim (fot. mat. pras. UMWŚ)

Przetarg na roboty wykończeniowe na Stadionie Śląskim unieważnił samorząd woj. śląskiego. Wartość jedynej oferta – ponad 61 mln zł brutto - znacznie przekraczała budżet inwestora - ok. 44 mln zł.
Jak poinformował PAP w piątek Witold Trólka z biura prasowego urzędu marszałkowskiego, kolejne postępowanie, którego zakres prac ma obejmować m.in. wykończenie wnętrz, instalacje sanitarne oraz klimatyzację stadionu, ma zostać ogłoszone jeszcze w grudniu br.

To już drugi unieważniony w ostatnich miesiącach przetarg na kontynuację prac na Stadionie Śląskim. Podobnie było w przypadku przetargu na roboty wykończeniowe i instalacyjne – o szacunkowej wartości ponad 80 mln zł netto (został już ponownie ogłoszony). Postępowania te nie są związane z dobiegającym obecnie końca procesem montowania na linowej konstrukcji zadaszenia obiektu poliwęglanowego pokrycia.

Pod kątem kontynuowania prac na Stadionie Śląskim w bieżącym roku sejmik woj. śląskiego zgodził się w lutym na zaciągnięcie kredytów. Zaplanowano 46,6 mln zł na finansowanie dokończenia prac przy budowie zadaszenia widowni i innej infrastruktury oraz 75,6 mln zł na dokapitalizowanie zarządzającej tym projektem celowej spółki województwa.

Największa część wydatków wiąże się z wartym łącznie 84 mln zł brutto kontraktem na dokończenie zadaszenia stadionu – zawartym we wrześniu ub. roku z niemiecką firmą Pfeifer Seil und Hebetechnik. Kontynuuje ona prace wstrzymane w lipcu 2011 r. po awarii, która nastąpiła tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu. Pokrywanie dachu Śląskiego ma zakończyć się w najbliższych dniach.

Inne roboty na Stadionie Śląskiem – poza zadaszeniem oraz robotami wykończeniowymi i instalacyjnymi – obejmują infrastrukturą lekkoatletyczną oraz ogrodzenie obiektu. Dzięki zainstalowanym na budowie dwóm kamerom można oglądać przebieg prac w internecie. Aktualizowane co trzy minuty zdjęcia z placu budowy trafiają na jedną z zakładek strony slaskie.pl.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace przy przebudowie wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 zastosowanych "krokodyli" - uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.

Obecny szacunkowy koszt całego zadania związanego z budową zadaszenia stadionu (wraz z inną infrastrukturą) wynosi ok. 586 mln zł. Aktualny według władz województwa termin otwarcia obiektu to połowa 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: