PARTNER PORTALU
 • BGK

W 2023 r. w górach ruszy gigant turystyczny. Już ponad 70 osób zaangażowanych w projekt

 • KDS    10 lutego 2018 - 08:00
W 2023 r. w górach ruszy gigant turystyczny. Już ponad 70 osób zaangażowanych w projekt
- Budowę Centrum stawiamy na dwóch filarach. Jeden z nich to urząd oraz mieszkańcy. Drugi to inwestorzy - mówi Pilch. (fot. UG Brenna)

Beskidzkie Centrum Narciarstwa ma ruszyć w 2023 r. O realizacji kluczowej z perspektywy rozwoju Polski inwestycji w Beskidach czy pomysłach na przyciągniecie turystów rozmawiamy z Jerzym Pilchem, wójtem gminy Brenna.
 • Projekt budowy Beskidzkiego Centrum Narciarstwa realizowany jest na wielu płaszczyznach – mówi Jerzy Pilch, wójt gminy Brenna.
 • Wskazuje na duże zaangażowanie mieszkańców, którzy widzą w nim szansę na rozwój ich małej ojczyzny.
 • Inwestycja nie tylko została wpisana do Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ale również znalazła się w ogłoszonym w połowie grudnia 2017 roku Programie dla Śląska. 

Zgodnie z planem, jaki znalazł się w ogłoszonym dla premiera Mateusza Morawieckiego Programie dla Śląska, kompleks rekreacyjno-sportowo-turystyczny ma być gotowy do 2023 roku. Ma połączyć potencjał turystyczny i w pełni wykorzystać możliwości dwóch beskidzkich gmin – Szczyrku oraz Brennej.

W planie jest budowa centrum wypoczynku w Brennej, z którego kolejką gondolową i kanapową turyści mogliby dostać się na Halę Jaworową (Polana Kotarz). Tam ma powstać schronisko oraz zbiornik wodny stanowiący małą elektrownię szczytowo-pompową. Z Polany Kotarz turyści kolejką linową mogliby zjeżdżać do Szczyrku, gdzie będzie narciarskie centrum i w SON właśnie zainwestowali Słowacy z TMR. Koncepcja zakłada też budowę aquaparku, kempingu czy kolejnych tras pieszych i rowerowych. Planuje się także działania edukacyjne, np. naukę wyrobu sera, zajęcia rękodzielnicze, opowieści o pasterskich zwyczajach i tradycjach.

Więcej o rozwoju gminy Brenna w rozmowie wideo z Jerzym Pilchem.

Jak zapewnia wójt gminy Brenna Jerzy Pilch, inwestycja, która została wpisana nie tylko do Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ale także znalazła się w Programie dla Śląska – dokumencie kluczowym z perspektywy rozwoju regionu, realizowana jest na kilku płaszczyznach.

- Stawiamy ją na dwóch filarach. Jeden z nich to urząd oraz mieszkańcy. Drugi to inwestorzy. Dopiero ich wspólne działania zapewnią szansę na realizację Beskidzkiego Centrum – komentuje Pilch. Pytany o szczegółowe prace nad projektem, wymienia m.in. prace inwentaryzacyjne, badawcze, hydrologiczne czy geologiczne. - Naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej obliczają, jakie parametry powinna mieć elektrownia szczytowo-pompowa – dodaje.

Wskazuje też, że od strony urzędu gminy trwają prace nad realizacją planu zagospodarowania przestrzennego. Wspomina również o zaangażowaniu mieszkańców gminy.

- To jest fenomen tej inwestycji. Ponad 70 osób zaangażowanych jest w realizację tego projektu. Niektórzy wprowadzają swoje grunty, inni swój kapitał. To, co ich łączy, to fakt, że w inwestycji widzą szanse na rozwój dla naszej gminy. Wiedzą, że zyskają na niej zarówno nasze dzieci, jak i wnuki – dodaje wójt. 

Pilch zaznacza, że wspólny projekt ze Szczyrkiem ma połączyć te dwa miasta. Dlatego Brenna zostawia sąsiadom narciarstwo, sama chce rozwijać atrakcje całoroczne. Sporty ekstremalne, ścieżki rowerowe, kultura wołoska – w tych kierunkach chce się rozwijać Brenna.

- Chcemy wrócić do kultury wołoskiej, odtworzyć bacówki i wykorzystać je jako atrakcję turystyczną. Potencjał owiec, który jest na terenie gminy, również ma przyciągać turystów – zdradza wójt.

Innym elementem całorocznego „kuszenia” turystów ma być Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”. - Na bazie ziół chcemy pisać historię naszej gminy, historię związaną właśnie z kulturą wołoską - podsumowuje Pilch.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (13)

 • Anna, 2018-04-06 21:51:09

  Pytanie do Pana Wójta ! Czy w związku z planowanymi inwestycjami planują Państwo również zwiększenie ilości przyczep kempingowych i tzw. domków holenderskich, które rozstawione po Brennej przypominają bardziej tabor cygański niż górską miejscowość turystyczną :(. Brawo dla Wydziału Architektury :(...  rozwiń
 • Ewa, 2018-03-11 20:49:23

  Do Ustronia zapraszamy, też Bajke mamy 😀
 • Ciacho, 2018-03-10 21:36:20

  Jakby nie pyszne ciacha w Bajce to nie było by po co do Brennej przyjeżdzac.