PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorzów jak Londyn, uwiecznił południk

  • aw/PAP    28 listopada 2015 - 21:36
Chorzów jak Londyn, uwiecznił południk
Znaki, szyna i snop światła – to oznaczanie 19. południka w Parku Śląskim (fot.parkslaski.pl)

19. południk długości geograficznej wschodniej, który dzieli Polskę na dwie niemal równe części, oznaczono w Parku Śląskim w Chorzowie, w pobliżu tamtejszego planetarium.
Park Śląski przypomina, że 19 południk przechodzi przez środkową część Afryki, Serbię, Węgry i Słowację. Polskę dzieli na dwie równe części, co ma bardzo duże znaczenie m.in. w kartografii.

– W naszym kraju to jeden z najważniejszych południków – tłumaczy Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.- Przez długi czas był podstawą polskiej kartografii, geodezji. Choć obecnie opieramy się raczej na 18. i 20., to nadal jest ważny, a poza tym mamy go u siebie - dodaje.

Specjalne oznaczenie

Przebieg południka oznaczono szyną kolejową. Linię południka wyznaczyli członkowie śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii ( Ktzórzy wygrali konkurs dotyczący oznakowania pionowego tego miejsca) dla upamiętnienia 50-lecia utworzenia oddziału oraz 60-lecia Planetarium Śląskiego i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika - instytucja rozpoczęła działalność 4 grudnia 1955 r. Koszty oznaczenia południka pokrył Park Śląski.

Uwiecznianie południków to głównie turystyczna ciekawostka. Przy obeliskach i miejscach wskazujących ich przebieg ludzie chętnie przystają, robią sobie zdjęcia. Najpopularniejszy jest południk Greenwich w Londynie, gdzie znajduje się słynne królewskie obserwatorium astronomiczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.