PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa. Ruszyła akcja #UwazajSeniorze, to wspólny pomysł lekarzy i policji

  • PAP/KDS    9 lutego 2018 - 16:06
Częstochowa. Ruszyła akcja #UwazajSeniorze, to wspólny pomysł lekarzy i policji
Policja podkreśla, że akcja miała charakter profilaktyczny. (fot.czestochowa.slaska.policja.gov.pl)

Pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie i odwiedzający ich bliscy w piątek (9.02) mieli nietypowych gości. W ramach akcji #UwazajSeniorze odwiedzili ich policjanci. Przestrzegali przed zabieraniem do szpitala kosztowności.
Częstochowscy policjanci pojawili się w oddziałach i poradniach szpitala w piątek (9.02) przed południem. Rozdali ponad 150 ulotek. - Początkowo zastanawialiśmy się, czy odwiedzanie chorych, którzy mają przecież własne zmartwienia związane ze zdrowiem, to dobry pomysł. Sami pacjenci mogli się też przecież poczuć skrępowani. Spotkaliśmy się jednak z bardzo pozytywnym przyjęciem. Pacjenci dziękowali nam za ulotki i wszelkie uwagi, chętnie rozmawiali - powiedziała podkom. Marta Ladowska z częstochowskiej policji. 

Policjanci i przedstawiciele szpitala apelowali o zwrócenie szczególnej uwagi na swoje torby, torebki z portfelem czy dokumentami, telefony komórkowe, tablety czy laptopy. Akcja kierowana jest do osób starszych, ich rodzin, bliskich, a także wszystkich odwiedzających placówkę.

Jak wskazują, wizyta w poradni specjalistycznej, odbiór wyników badań, przybycie do szpitala na planowy zabieg to zazwyczaj bardzo stresogenne sytuacje, szczególnie dla seniorów. W tłumie, korzystając z nieuwagi, zamieszania można łatwo stworzyć potencjalnemu złodziejowi okazję do kradzieży.

- Bywa, że pacjenci zabierają ze sobą do szpitala duże sumy pieniędzy, kosztową biżuterię, drogi sprzęt elektroniczny. Warto się zastanowić, czy to wszystko jest na pewno potrzebne - podkreślił dr Michał Kępa, neurolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Akcja informacyjna, organizowana wraz z Komendą Miejską Policji w Częstochowie, objęła wszystkie oddziały szpitalne oraz poradnie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Podkom. Ladowska zaznaczyła, że częstochowska policja nie ma wielu zgłoszeń o kradzieżach w szpitalach - tych kwalifikowanych jako przestępstwo jest zwykle kilka w skali roku, pozostałe, na niższą kwotę, są wykroczeniami. - Nie jest tak, że mamy do czynienia z jakąś plagą i trzeba z nią teraz walczyć. Akcja miała charakter profilaktyczny - wyjaśniła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.