PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice starają się o tytuł Miasta Muzyki UNESCO

  • PAP/JL    7 grudnia 2015 - 07:44
Katowice starają się o tytuł Miasta Muzyki UNESCO
Katowice chcą dołączyć do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Fot. PTWP

Katowice chcą dołączyć do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki.
Wyniki rozstrzygające tegoroczne zmagania o ten tytuł mają być znane 11 grudnia – informuje rzecznik koordynującej starania instytucji Łukasz Kałębasiak. Choć oficjalnie nie wiadomo, jakie miasta są kontrkandydatami Katowic, w ocenie Kałębasiaka konkurencja jest na pewno silna.

Katowice mają szansę zostać pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej. Dotychczas jedynym polskim miastem należącym do Sieci Miast Kreatywnych jest Kraków – od 2013 r. Miasto Literatury.

– Starając się o dołączenie do sieci Miast Muzyki Katowice chcą potwierdzić swój potencjał w tej dziedzinie, który buduje przede wszystkim potężna gałąź muzyki poważnej z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Śląską, zespołem Camerata Silesia, Kwartetem Śląskim, Orkiestrą Historyczną na czele – podkreśla Kałębasiak.

Jak podaje rzecznik, w stolicy woj. śląskiego rocznie odbywa się blisko 30 festiwali, m.in. te największe jak OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka czy Rawa Blues.

– Tutaj żywa jest również tradycja muzykowania amatorskiego, np. tradycja orkiestr górniczych czy chórów amatorskich, których w Katowicach mamy ponad 100 – dodaje Kałębasiak.

W jego ocenie w mieście działa bardzo dobrze rozbudowana sieć instytucji edukacyjnych z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego na czele. Istotne są również wydatki miasta na kulturę, które w ub.r. wyniosły 45 mln euro.

– Myślę, że mieszkańcy Katowic przekonali się, że ich miasto naprawdę jest pełne muzyki. Ja również jestem przekonany, że miasto muzyki nie jest tylko hasłem, ale faktem – zaznacza rzecznik.

Początki starań o dołączenie do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych związane są z konkursem na Europejską Stolicę Kultury 2016, w którym Katowice wzięły udział (ostatecznie tytuł ten otrzymał Wrocław).

Kałębasiak dodaje, że sieć Miast Muzyki jest bardzo prestiżową, elitarną siecią łączącą te miasta, dla których przemysł muzyczny jest ważnym elementem polityki rozwojowej; wejście do niej jest potwierdzeniem pewnej marki, która zwiększy prestiż miasta. Przynależność do sieci umożliwia m.in. współpracę między miastami w organizowaniu wspólnych przedsięwzięć czy opracowaniu długofalowej strategii rozwoju miasta w tej dziedzinie sztuki.

Rzecznik przypomniał też, że tytuł przyznawany przez UNESCO jest wyłącznie honorowy.

Obecnie tytuł Miast Muzyki UNESCO mają: Bogota (Kolumbia), Sewilla (Hiszpania), Bolonia (Włochy), Glasgow (Wielka Brytania), Gandawa (Belgia), Brazzaville (Kongo), Hamamatsu (Japonia) oraz niemieckie Mannheim i Hannover.

Prowadzony przez UNESCO program Miast Kreatywnych służy podkreślaniu osiągnięć i aspiracji ośrodków miejskich, które chcą dzielić się swoimi pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami dla zrównoważonego rozwoju kulturalnego, społecznego i ekonomicznego.

Miasta mogą realizować te idee poprzez literaturę, film, muzykę, rzemiosło i sztukę ludową, design, wykorzystanie w rozwoju technologii cyfrowej i mediów, a nawet gastronomię. Wszystkie miasta mające tematyczne tytuły przyznawane przez UNESCO tworzą światową Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.