PARTNER PORTALU
  • BGK

Mocne tematy i mocny samorządowy skład podczas EEC 2017 w Katowicach

  • AW/MIW/wnp.pl    21 kwietnia 2017 - 14:33
Mocne tematy i mocny samorządowy skład podczas EEC 2017 w Katowicach
IX Europejski Kongres Gospodarczy podejmie tematy najważniejsze z punktu widzenia przyszłości Europy, Polski (fot.PTWP)

Jaka przyszłość czeka samorząd terytorialny w Polsce? Za niespełna trzy tygodnie w Katowicach odbędzie się dziewiąta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego - najważniejszego takiego spotkania w Europie Centralnej. Wśród ścieżek tematycznych nie zabraknie mocnych wątków samorządowych i to właśnie w Katowicach spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące nas wszystkich pytanie.
• Trzydniowy cykl debat Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC) odbędzie się w dniach 10-12 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w hali Spodek.

• Zaplanowano 132 sesje z udziałem ok. 700 prelegentów - łącznie około 11880 godz. merytorycznych debat.

• W Katowicach spotkają się przedstawiciele administracji Unii Europejskiej, reprezentanci krajowego i europejskiego parlamentu, ministrowie i wiceministrowie z kraju i zagranicy.

• Podczas tegorocznej, dziewiątej już, edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędą się np. dwie bardzo silnie obsadzone debaty poświęcone przyszłości samorządu terytorialnego w Polsce. Jedna dotyczyć będzie polityki, druga natomiast ustroju samorządów.

Obie debaty będą miały miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Moderować je będzie Rafał Kerger, redaktor naczelny PortalSamorzadowy.pl. Wśród panelistów znajdą się przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, prezydenci miast, marszałkowie i eksperci.

Pierwsza – zatytułowana „Przyszłość samorządu terytorialnego w Polsce. Polityka” – odbędzie się 11 maja o godz. 15.30. Druga z debat nosi tytuł „Przyszłość samorządu terytorialnego w Polsce – ustrój” i odbędzie się 12 maja o godz. 9.30. 

Swój udział dyskusji o przyszłości samorządu w Polsce potwierdzili już m.in.: Robert Biedroń (prezydent Słupska), Krzysztof Kosiński (prezydent Ciechanowa), Andrzej Nowakowski (prezydent Płocka), Sławomir Stalmach, zastępca dyrektora, Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego i Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. Wśród dyskutantów znajdzie się na pewno także Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego oraz Andrzej Maciejewski, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

W Katowicach będziemy dyskutować o takich zagadnieniach jak: dwukadencyjność władz samorządowych (czy traktować ją jako sposób na walkę z układami czy może jako zamach na prawa wyborcze), znaczenie szyldów partyjnych w samorządzie terytorialnym, bezpośredni wybór marszałków i starostów, a także zmiana w ordynacji wyborczej i rola jednomandatowych okręgów wyborczych.

W toku dyskusji zostaną poruszone także bardziej holistyczne wątki jak podział kompetencji między rząd, administrację centralną a samorządy; rola nowych metropolii i samorządu wojewódzkiego po zakończeniu perspektywy unijnej 2014-2020, finansowanie i sposób realizacji usług dla obywateli (w tym szkół i szpitali) oraz zadań zleconych, ramy konsultacji i odpowiedzialnego dialogu między rządem i samorządem, a także partycypacja społeczna w samorządzie.

O samorządach wśród tysięcy uczestników

Dziewiąta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego zbliża się wielkim krokami. Wśród gości znajdą się przedstawiciele rządu, prezesi największych firm i liczni biznesmeni z Europy, Afryki i Azji, a także przedstawiciele instytucji finansowych i samorządów.

- Spodziewamy się ok. 8 tys. uczestników EEC, a także 2,5 tys. gości ESD i 2 tys. osób w projekcie Młodzi Liderzy. Te liczby świadczą o skali zainteresowania nadchodzącym wydarzeniem – podkreśla Wojciech Kuśpik, inicjator EEC oraz prezes Grupy PTWP.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.