Oto zwycięzcy Rankingu Zrównoważonego Rozwoju JST

Kleszczów, Nowe Warpno, Krynica Morska, Gliwice, Ożarowice, Karpacz – to gminy, które zwyciężyły w najnowszej edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, przygotowywanym przez Politechnikę Warszawską. Co ciekawe, Gliwice w dwóch kategoriach wyprzedziły Warszawę.
Oto zwycięzcy Rankingu Zrównoważonego Rozwoju JST
Gliwice nie miały konkurencji wśród miast na prawach powiatów (fot. K.Krzemiński/gliwice.eu)

Głównym celem projektu jest opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego (JST) i promowania tego rozwoju na bazie opracowanych wzorców, czyli najlepszych przykładów.

Rozwój w trzech obszarach

Ranking Zrównoważonego Rozwoju JST powstaje pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, w oparciu o analizę szesnastu wskaźników, które obejmują trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska.

Wyniki rankingu są opracowywane na podstawie niezależnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (Bank Danych Lokalnych) i obejmują swym zakresem wszystkie jednostki samorządowe w Polsce w podziale na gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji rankingu odbyło się 23 października w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Ogłoszenie wyników połączone było z ogólnopolską konferencją naukową “Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego” organizowaną wraz z Komisją Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska” przez Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

Oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:

GOSPODARCZE PRYMUSY ROKU (najlepsze gminy pod względem poziomu zrównoważonego rozwoju gospodarczego jednostki samorządowe w 2014 r.)

Gminy wiejskie: Kleszczów (2. Kobierzyce, 3. Ożarowice, 4. Puchaczów, 5. Tarnowo Podgórne)
Gminy miejsko-wiejskie: Nowe Warpno (2. Polkowice, 3. Dziwnów, 4. Kórnik, 5. Ożarów Mazowiecki)
Gminy miejskie: Krynica Morska (2.Karpacz, 3. Lubawa, 4. Pruszcz Gdański, 5. Limanowa)
Miasta na prawach powiatu: Gliwice (2. Warszawa, 3. Krosno, 4. Katowice, 5. Dąbrowa Górnicza).

GOSPODARCZE TYGRYSY ROKU (najlepsze gminy pod względem dynamiki zrównoważonego rozwoju gospodarczego jednostki samorządowe w 2014 r.)

Gminy wiejskie: Ożarowice (2. Kobierzyca, 3. Skarbimierz, 4. Łysomice, 5. Rząśnia)
Gminy miejsko-wiejskie: Nowe Warpno (2. Dziwnów, 3. Stryków, 4. Kórnik, 5. Zbąszynek)
Gminy miejskie: Karpacz (2. Krynica Morska, 3. Świeradów Zdrój, 4. Konstantynów Łódzki, 5. Obrzycko)
Miasta na prawach powiatu: Gliwice (2.Dąbrowa Górnicza, 3. Tychy, 4. Lublin, 5. Warszawa).

Nagroda dla Karpacza (fot. UM Karpacz)
Nagroda dla Karpacza (fot. UM Karpacz)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE