PARTNER PORTALU
  • BGK

Oto zwycięzcy Rankingu Zrównoważonego Rozwoju JST

  • AW    29 października 2015 - 08:34
Oto zwycięzcy Rankingu Zrównoważonego Rozwoju JST
Gliwice nie miały konkurencji wśród miast na prawach powiatów (fot. K.Krzemiński/gliwice.eu)

Kleszczów, Nowe Warpno, Krynica Morska, Gliwice, Ożarowice, Karpacz – to gminy, które zwyciężyły w najnowszej edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, przygotowywanym przez Politechnikę Warszawską. Co ciekawe, Gliwice w dwóch kategoriach wyprzedziły Warszawę.
Głównym celem projektu jest opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego (JST) i promowania tego rozwoju na bazie opracowanych wzorców, czyli najlepszych przykładów.

Rozwój w trzech obszarach

Ranking Zrównoważonego Rozwoju JST powstaje pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, w oparciu o analizę szesnastu wskaźników, które obejmują trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska.

Wyniki rankingu są opracowywane na podstawie niezależnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (Bank Danych Lokalnych) i obejmują swym zakresem wszystkie jednostki samorządowe w Polsce w podziale na gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji rankingu odbyło się 23 października w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Ogłoszenie wyników połączone było z ogólnopolską konferencją naukową “Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego” organizowaną wraz z Komisją Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska” przez Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

Oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:

GOSPODARCZE PRYMUSY ROKU (najlepsze gminy pod względem poziomu zrównoważonego rozwoju gospodarczego jednostki samorządowe w 2014 r.)

Gminy wiejskie: Kleszczów (2. Kobierzyce, 3. Ożarowice, 4. Puchaczów, 5. Tarnowo Podgórne)
Gminy miejsko-wiejskie: Nowe Warpno (2. Polkowice, 3. Dziwnów, 4. Kórnik, 5. Ożarów Mazowiecki)
Gminy miejskie: Krynica Morska (2.Karpacz, 3. Lubawa, 4. Pruszcz Gdański, 5. Limanowa)
Miasta na prawach powiatu: Gliwice (2. Warszawa, 3. Krosno, 4. Katowice, 5. Dąbrowa Górnicza).

GOSPODARCZE TYGRYSY ROKU (najlepsze gminy pod względem dynamiki zrównoważonego rozwoju gospodarczego jednostki samorządowe w 2014 r.)

Gminy wiejskie: Ożarowice (2. Kobierzyca, 3. Skarbimierz, 4. Łysomice, 5. Rząśnia)
Gminy miejsko-wiejskie: Nowe Warpno (2. Dziwnów, 3. Stryków, 4. Kórnik, 5. Zbąszynek)
Gminy miejskie: Karpacz (2. Krynica Morska, 3. Świeradów Zdrój, 4. Konstantynów Łódzki, 5. Obrzycko)
Miasta na prawach powiatu: Gliwice (2.Dąbrowa Górnicza, 3. Tychy, 4. Lublin, 5. Warszawa).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.