PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych: osiem miast dołączyło do grona partnerów PAIiIZ

  • pt    15 grudnia 2015 - 17:41
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych: osiem miast dołączyło do grona partnerów PAIiIZ
Wiceprezes PAIiIZ: Michał Dąbrowski Dobry klimat inwestycyjny to efekt ciężkiej pracy samorządów - fot.paiz.gov.pl

Prezydenci ośmiu miast podpisali z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych umowy o współpracy inwestycyjnej.
Do grupy partnerów Agencji, składającej się dotychczas z 47 miast, 15 grudnia dołączyły: Chełm, Legnica, Piekary ŚląskiePłock, Skarżysko - Kamienna, ŚwiętochłowiceZabrze i Zgierz.

- Dobry klimat inwestycyjny to efekt ciężkiej pracy samorządów. Tylko miasta aktywne, które mają kompleksową strategię inwestycyjną mogą walczyć o inwestycje. Systemowe podejście jest niezbędne - mówił wiceszef PAIiIZ Michał Dąbrowski, podpisujący w imieniu Agencji umowy o współpracę z ośmioma miastami prezydenckimi.

Strategiczni inwestorzy dla gmin

Dla każdego nowego partnera współpraca z PAIiIZ jest, z jednej strony, zobowiązaniem, do świadczenia obsługi inwestycyjnej na najwyższym poziomie i wedle standardów Agencji. Z drugiej strony to szansa, na przyciągnięcie strategicznych inwestorów do gminy.

- Każde miasto jest inne, dlatego staramy się wspierać je, oferując pomoc w przyciąganiu inwestycji na miarę potrzeb naszego partnera - tłumaczył wiceprezes Dąbrowski.

Jak powiedział, cześć miast ma już duże efekty w przyciąganiu inwestorów, inne dopiero stawiają pierwsze kroki, budując zespoły ludzi, dedykowanych temu procesowi.

Dąbrowski zaznaczył, że niezależnie od wielkości gminy, dzięki współpracy z Agencją, inwestor trafiający do miasta partnerskiego PAIiIZ, otrzyma pakiet niezbędnych, ujednoliconych informacji i wysokiej jakości doradztwo, które ułatwią decyzję inwestycyjną.

Prezydenci miast, którzy podpisali umowy partnerskie z PAIiIZ, mają wielkie oczekiwania wobec nowego partnera. - Dzięki współpracy z PAIiIZ chcemy stworzyć z naszego kluczowego terenu inwestycyjnego - dawnego lotniska wojskowego w Legnicy - inwestycyjną ofertę narodową - mówił prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.

Znaczna część miast rozpoczynających w grudniu współpracę z PAIiIZ sąsiaduje ze sobą. - Choć na co dzień konkurujemy, to na przyjściu strategicznego inwestora do sąsiedniego miasta wszyscy możemy zyskać - zaznaczył wiceprezydent Piekar Śląskich Krzysztof Turzański. - Liczymy, że dzięki PAIiIZ duzi inwestorzy nie będą omijać mniejszych gmin - dodał.

PAIiIZ i samorządy

Projekt współpracy PAIiIZ z jednostkami samorządu terytorialnego rozpoczął się w 2009 roku.

Dotychczas podpisano już 55 umów z miastami. Partnerem PAIiIZ jest też Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

W ramach współpracy PAIiIZ szkoli i doradza urzędnikom, jak tworzyć oraz promować oferty inwestycyjne, zarządzać bazami danych i wykazami terenów greenfield czy działkami poindustrialnymi.

Dzięki dobrze przygotowanej przez samorządy bazie ofert inwestycyjnych, PAIiIZ może dopasować je idealnie do profilu inwestorów, zgłaszających się do Agencji.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.