PARTNER PORTALU
  • BGK

RAŚ: Rybnik zasługuje na obszar metropolitalny

  • pt    25 stycznia 2016 - 11:38
RAŚ: Rybnik zasługuje na obszar metropolitalny
Zdaniem RAŚ Rybnik zasługuje na obszar metropolitalny (fot.zszp3.rybnik.pl)

• RAŚ chce zmiany ustawy metropolitalnej w celu umożliwienia subregionowi rybnickiemu wspólnego rozwiązania problemów, które go dotyczą.
• Jest wiele argumentów za utworzeniem w Rybniku związku metropolitalnego.
• Gminom położonym w Rybnickim Okręgu Węglowym razem łatwiej byłoby walczyć ze smogiem.
Ruch Autonomii Śląska zorganizował konferencję pod nazwą „Metropolia szansą dla Subregionu Zachodniego” w ramach którego autonomiści chcą zabiegać o zmianę ustawy metropolitalnej, w taki sposób, aby mogły z niej skorzystać miejscowości byłego Rybnickiego Okręgu Węglowego.

Czytaj też: Metropolia Śląska będzie liczyła 23 miasta?

Na konferencja stawili się przedstawiciele samorządów – Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Raciborza, Godowa, Czerwionki-Leszczyn, Pszowa, Radlina, Rydułtów, Marklowic, Świerklan, Lysek oraz powiatów rybnickiego i wodzisławskiego.

Jak mówił przedstawiciele RAŚ w Rybniku Bartłomiej Bobula, wiele aglomeracji o niższej niż ROW liczbie ludności i gęstości zaludnienia jest w stanie utworzyć związki metropolitalne. Jego zdaniem kluczowa jest kwestia siedziby sejmiku bądź wojewody niezbędna do starania się o związek metropolitalny.

- Niestety żadne miasto subregionu nie spełnia tego warunku – dodał Bobula.

Zaznaczył ponadto, że fakt policentryczności, brak wspólnej i konsekwentnej polityki w wielu dziedzinach oraz brak woli do dobrowolnej współpracy są wystarczającymi argumentami, aby utworzyć w Rybniku obszar metropolitalny.

Zdaniem uczestników konferencji związek metropolitalny mógłby pomóc w rozwiązaniu wielu problemów ROW-u, jak choćby walka ze smogiem. Kluczem miałaby być zasada pomocniczości – wsparcie ośrodków, które same nie potrafią się uporać z częścią swoich zadań.

RAŚ zaproponował wystosowanie listu otwartego do Parlamentu RP o zmianę ustawy metropolitalnej w celu umożliwienia subregionowi rybnickiemu wspólnego rozwiązania problemów, które go dotyczą.

Przypomnijmy, przed wyborami politycy PiS mówili o konieczności nowelizacji ustawy o związkach metropolitalnych. Propozycje, jakie chcieli przedyskutować z samorządami, dotyczyły obniżenia progu liczby mieszkańców (z 500 tys. do 350 tys.) oraz tworzenia metropolii nie tylko wokół miast wojewódzkich. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Heniek, 2016-01-26 12:19:09

    A co z Demokratyczna Unia Regionalistow Slaskich? Tez tam byla.