PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie miasta apelują do Beaty Szydło

  • PAP/JL    28 grudnia 2015 - 10:17
Śląskie miasta apelują do Beaty Szydło
GZM chce wydania aktów wykonawczych do wchodzącej w życie 1 stycznia 2016 r. ustawy o związkach metropolitalnych. Fot. Pixabay.com

Chcą jak najszybszego  wydanie rozporządzenia określającego tryb postępowania w sprawie składania wniosku o utworzenie związku metropolitalnego.
Apel w sprawie pilnego wydania aktów wykonawczych do wchodzącej w życie 1 stycznia 2016 r. ustawy o związkach metropolitalnych skierowali 28 grudnia do premier przewodnicząca zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz przewodniczący zgromadzenia GZM, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Czytaj też: GZM pisze do Szydło

O rozpoczęciu prac nad powołaniem związku metropolitalnego zdecydowali 15 grudnia wszyscy członkowie liczącego 14 śląskich i zagłębiowskich miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM). To GZM ma koordynować prace nad tworzeniem metropolii w tym regionie.

GZM ma kilka wariantów

„15 grudnia br. na Zgromadzeniu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, prezydenci wszystkich 14 miast członkowskich zadeklarowali jednogłośnie wolę wejścia w skład związku metropolitalnego oraz wystąpienia w tej sprawie z wnioskiem do Rady Ministrów” – informuje w komunikacie GZM.

W ramach GZM, jak podkreślono, powołane zostały zespoły robocze, opracowano także kilka wariantów obszaru metropolitalnego.

Czytaj też: Ustawa metropolitalna z podpisem prezydenta

„Jest gotowy wstępny harmonogram działań zmierzających do utworzenia związku. Jednakże złożenie wniosku wymaga właśnie określenia przez Radę Ministrów trybu postępowania oraz zakresu dokumentów składanych razem z wnioskiem, by związek zaczął działać od stycznia 2017” – wskazują przedstawiciele GZM.

– Mamy pełną świadomość tego, że ustawa o związkach metropolitalnych nie jest doskonała, tym niemniej uwzględnia ona szereg rozwiązań od lat zgłaszanych przez środowiska samorządowe – mówi Małgorzata Mańka-Szulik. – Dlatego miasta tworzące GZM są zdeterminowane dołożyć wszelkich starań, by taki związek dla wzmocnienia potencjału aglomeracji powstał – dodaje.

Andrzej Kotala podkreśla, że samorządowcy chcą brać udział w pracach nad rozporządzeniem tak, by jego zapisy precyzyjnie określały tryb postępowania i zakres dokumentów.

– Jednocześnie zwracamy się z prośbą o spotkanie ze wskazanymi przez panią premier osobami odpowiedzialnymi za wykonanie tej ustawy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – zaznacza Andrzej Kotala.

Górnośląski Związek Metropolitalny skupia 14 największych miast na prawach powiatu konurbacji górnośląskiej. Powstał w 2007 roku. Jednym z głównych zadań postawionych przed GZM było, jak wskazali w apelu jego przedstawiciele, „doprowadzenie do uchwalenia przez parlament ustawy regulującej kwestie tworzenia i funkcjonowania związków metropolitalnych”.

Co mówi ustawa

Przyjęta jeszcze przez poprzedni parlament i podpisana przez prezydenta 28 października br. ustawa umożliwia powoływanie przez Radę Ministrów (na wniosek zainteresowanych samorządów) związków metropolitalnych, czyli spójnych przestrzennie sfer oddziaływania miast, które są siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ADG, 2016-01-06 18:26:53

    Trochę nie na temat artykułu, ale po wpisach pod artykułami , czyszczeniu wypowiedzi , czyszczeniu artykułów tematycznych odkrywających nieprawidłowości , pojawiających się innych zamazujących szarą rzeczywistość , indolencje władz administracyjnych i samorządowych , których cele są wspólne / z...jednoczyli siły w bardzo od wyborów krótkim czasie/ i odbiegające od realnych potrzeb ludzi i ziemi. Wnioskuję, że próżne Narodu nadzieje na lepsze jutro. U góry hałasy - celowane a dołom w to graj , hulaj dusza , piekła nie ma. Robia wszystko pod kontem swoich lodów. W województwach dobrze zarządzanych od lat jest cicho, oni po prostu robią swoje , kochają swoją ziemię - chociaż nie jest łatwo. Cenię i szanuję ich za ten wielki trud. Po krótkim okresie nadziei na lepsze ........... ADG  rozwiń
  • jancz, 2015-12-28 14:06:02

    To ma byc priorytet rzadu, ktory mamy dopiero od miesiaca? A dlaczego tego nie robili wczes.iej? Lenistwo PO jakos im nie przeszkadzalo. A moze by tak zaczekac troche w kolejce pilnych spraw? Skad ten pospiech? Cos sie gdzies pali? A co? Wiecej cierpliwosci by sie im przydalo. Ustawic sie w kolejce ...nie zaszkodzi.  rozwiń