Starówka w Gliwach bez aut? Bez szans

Ograniczenie ruchu na ul. Raciborskiej, Plebańskiej i Średniej w Gliwcacch oraz stworzenie nad tą ostatnią efektownej instalacji oświetleniowej. Plany ambitne, wizualizacje robią wrażenie, ale pomysł gliwickich społeczników odbił się od urzędniczej ściany.
Starówka w Gliwach bez aut? Bez szans
fot:24gliwice.pl

Z inicjatywą wystąpili przedstawiciele gliwickiego oddziału Ośrodka Studiów o Mieście. To głównie młodzi ludzie, którzy w tym roku interweniowali już w sprawie budżetu obywatelskiego.

Wniosek „Przyjazna Starówka. Stworzenie przestrzenie publicznej dla ludzi wraz z instalacją oświetleniową” złożony został właśnie przy okazji tegorocznego „Budżetu 2016″. Pod głosowanie jednak nie trafił bo został negatywnie zaopiniowany przez magistrat. Konkretnie przez Zarząd Dróg Miejskich i Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych w Gliwicach. Gdyby wniosek przeszedł, wydaje się, że głosowanie wygrałby w cuglach.

Urzędnicy: nie nasze elewacje

– Wartości projektu to m.in. stworzenie miejsca – magnesu przyciągającego ludzi spoza miasta Gliwice, poprawa estetyki i odbioru otoczenia, zwiększona reklama i rozpoznawalność gliwickiej starówki na tle innych miast, stworzenie przestrzeni przyjaznej dla pieszych – wylicza we wniosku OSoM Gliwice, wskazując pod koniec pisma na innowacyjność projektu.

Podobne instalacje (nie tylko świetlne) pojawiają się wielu miastach w Europie, ale w skali regionu to rozwiązanie rzeczywiście nietypowe. Nowatorskie przedsięwzięcie potknęło się jednak o prozę życia codziennego.

– Konstrukcja stalowych lin nad ulicą Średnią wymagałaby ingerencji w elewację prywatnych kamienic. Staramy się unikać finansowania inwestycji realizowanych na nieruchomościach, którymi Miasto nie dysponuje – tłumaczy nam Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych w Urzędzie Miejskim w Gliwicach.

Zastrzeżenia do projektu mieli także drogowcy

– Postulowana zmiana spowodowałaby likwidację relacji Kaczyniec – Średnia – Kościelna, a wyłączenie z ruchu jedynie fragmentu ul. Plebańskiej nie będzie bezpieczne dla pieszych uczestników ruchu – argumentują w odpowiedzi na wniosek urzędnicy.

Choć w tegorocznym głosowaniu pomysł przepadł, bardzo możliwe, że w najbliższych miesiącach będzie jeszcze poruszany.

– Projekt na pewno nie umarł. Rozmawialiśmy już z właścicielami niektórych kamienic. W przyszłym roku chcemy raz jeszcze wystąpić z wnioskiem do budżetu obywatelskiego. Być może tym razem nie z instalacją elektryczną, ale z innym sposobem na takie nietypowe „zadaszenie” ulicy. Jeżeli temat zainteresuje mieszkańców, nie wykluczamy też specjalnej petycji – mówi Petros Tovmasyan z OSoM Gliwice.

Zapomnijmy o starówce bez aut

Przy okazji odpowiedzi na pismo społeczników, urzędnicy poruszyli jeszcze jeden wątek.

– Wyłączenie z ruchu jakiejkolwiek z ulic Starego Miasta jest uzasadnione jedynie w przypadku zamknięcia dla ruchu samochodowego całego obszaru starówki ograniczonego ulicami Dolnych i Górnych Wałów. Taka wizja jest mało prawdopodobna ze względu na uruchomienie Strefy Płatnego Parkowania obejmującej w podstrefie A ulice Starego Miasta – piszą urzędnicy.

To nowe stanowisko, bowiem jeszcze niedawno Magistrat planował pełne zamknięcie starówki dla ruchu.

– Zawsze było wiadomo, że dążymy do zamknięcia starówki dla ruchu samochodowego. Wjazd powinien być tylko dla mieszkańców oraz np. zaopatrzenia lokali znajdujących się w obrębie starówki. Osoby z zewnątrz nie powinny tam wjeżdżać – tłumaczył nam w zeszłym roku Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

Według tamtych, wstępnych planów, zamknięcie starówki dla ruchu miało nastąpić w… 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zamknięcia starówki dla aut nie będzie, bo uruchomiono strefę płatnego parkowania. Bez aut nie byłoby zysków z parkomatów.

asd, 2015-10-07 09:01:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE