Zadłużona gmina Koniecpol liczy na rządową pomoc. 304 rodziny w rozpaczy

  • Piotr Toborek
  • 22-12-2015
  • drukuj
Licząca nieco ponad 6 tys. mieszkańców gmina Koniecpol jest jedną z najbardziej zadłużonych w Polsce. Jakby tego było mało, w wyniku suszy ponad 300 rodzin nie ma dostępu do wody - obsługuje ich woziwoda. Studnie wyschły, a na inwestycje w wodociągi brakuje pieniędzy, bo wskaźnik zadłużenia przekracza 70 proc. dochodów gminy. – Jest gorzej niż myślałem, ale ja wyprowadzę gminę na prostą – obiecuje Ryszard Suliga, burmistrz Koniecpola, sprawujący władzę od 2014 roku.
Zadłużona gmina Koniecpol liczy na rządową pomoc. 304 rodziny w rozpaczy
Burmistrz Ryszard Suliga rządzi zadłużonym Koniecpolem od roku (fot.koniecpol.pl)

Związek Miast Polskich zaapelował do premier Beaty Szydło, aby udzieliła waszej gminie nadzwyczajnej pomocy. Liczy pan, że tak jak Słupsk dostaniecie wparcie?

Ryszard Suliga burmistrz Koniecpola: - Mam taką nadzieję. Jesteśmy właśnie po spotkaniu z posłem PiS-u z naszego regionu Szymonem Giżyńskim i powiedziane zostało, że sprawy są na dobrej drodze. Wysyłam do niego kolejne pismo, w którym przedstawię wszystkie trudności jakie są w Koniecpolu.

Jakiej pomocy pan się spodziewa?

- Raczej nie dostaniemy wsparcia ogólnego tylko dotację celową na budowę wodociągów. To dla nas najważniejsza sprawa, cały czas, od letniej suszy dowozimy 304 rodzinom wodę. Ci ludzie są w rozpaczy, tak naprawdę nie da się żyć, nie da wykąpać, wyprać.

Teraz mamy jeszcze święta, przyjeżdżają do nich rodziny – a Koniecpol to takie miasto gdzie ludzie na święta odwiedzają rodziny, mało kto wyjeżdża – i problem jest potężny. Codziennie jeżdżą z wodą wszystkie samochody jakie mamy do dyspozycji, ale to nie jest rozwiązanie na miarę XXI wieku.

Wcześniej nikt nie myślał, żeby ten problem rozwiązać?

- Przez długi czas, szczególnie w latach 90-tych, pieniądze na inwestycje w wodociągi czy kanalizację były na wyciągnięcie ręki i większość gmin z tego korzystała. Fakty są takie, że moi poprzednicy robili projekty na budowę wodociągów, ale one były tylko na potrzeby kampanii wyborczych, później lądowały w koszu.

Najpierw na jeden projekt wyrzucono w błoto ponad 100 tysięcy, teraz mamy zrobiony kolejny, który ważny jest do marca przyszłego roku. Ja przejąłem władzę przed rokiem i niestety z powodu zadłużenia nie było szans na rozpoczęcie inwestycji.

Jak teraz nic się nie wydarzy, i nie ruszymy do marca, to kolejny projekt zostanie zmarnowany.

Właśnie.  Jak mogło dojść do tak złej sytuacji finansowej gminy?

- Sam się zastanawiam. Głównym grzechem było to, że były inwestycje, które robiono nie z pomocą środków unijnych, tylko z własnych pieniędzy - przykładowo przychodnia lekarska wielkości szpitala powiatowego za ponad 11 mln i kilka innych nietrafionych inwestycji z własnej kasy. Natomiast to co robiono ze środków unijnych, to robiono niezgodnie z prawem.

Dzisiaj np. musimy oddać dotację oraz zapłacić karę za nieprawidłowe przeprowadzenie przetargów na budowę drogi. Sortownia śmieci została zbudowana niezgodnie z wymogami i znów czekamy na decyzję marszałka - może się okazać, że mamy zwrócić ponad 2 mln, a już oddaliśmy 300 tysięcy. Dla takiej małej i biednej gminy to jest tragedia.

Były nieprawidłowości?

- Takie słowo jak nieprawidłowości to jest delikatne określenie. Wiele rzeczy mi się tutaj nie podoba. Złożyliśmy doniesienie do prokuratury, ale ta sprawę umorzyła, więc złożyliśmy odwołanie i czekamy.

Wygląda to tak jakby się bano pewne sprawy ruszyć, a nieprawidłowości jest mnóstwo. Ale o czym tu mówić, jak my przekazujemy organom ścigania dokument potwierdzający - być może - popełnienie przestępstwa wyłudzenia pieniędzy, a sąd oddaje ten dokument właścicielowi! To dla nas jest niezrozumiałe.

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

Panie Ryszardzie nic Pan nie wiedział ... :)
Już rok Pan "działa" a wyników brak, no chyba że bierzemy pod uwagę ilość prezentacji w różnego rodzaju mediach. Kiedy będzie San Francisco ? Kiedy zacznie Pan coś robić ? Ile jeszcze będzie Pan mówił o poprzednikach ? Wygrał Pan wybory
...to do roboty ! rozwiń

R., 2016-02-09 00:45:00 odpowiedz

Do Koniecpol w XXI wieku: skoro mówiła że spod był homo a nie o segregacji to już na pewno da na wodociąg... ;)

teo, 2016-01-31 17:11:36 odpowiedz

Na homo-spoty pieniądze były: wpolityce.pl/polityka/279357-beata-szydlo-w-gminie-koniecpol-wladza-nie-miala-pieniedzy-na-budowe-wodociagu-a-miala-4-mln-zlotych-na-spot-mowimy-ze-da-sie-inaczej

Koniecpol w XXI wieku, 2016-01-25 14:26:21 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE