PARTNER PORTALU
  • BGK

170 mln zł na walkę z niską emisją w Sosnowcu

  • aw/PAP    2 grudnia 2015 - 14:20
170 mln zł na walkę z niską emisją w Sosnowcu
fot.fotolia

Sosnowiec zamierza wydać w najbliższych latach ponad 170 mln zł na walkę z niską emisją. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na docieplenie budynków, modernizację oświetlenia ulicznego, zakup elektrycznych i hybrydowych autobusów.
Jednym z najważniejszych zadań w Sosnowcu będzie modernizacja systemu ogrzewania poprzez przyłączenie kamienic m.in. w centrum miasta do sieci ciepłowniczej. W tym celu zostanie również przeprowadzona ankieta wśród mieszkańców.

"Planujemy remont ulic w ścisłym centrum, chodzi o Warszawską, Targową, Dekerta, Szklarnianą i Modrzejowską. Przy tej okazji wspólnie z Tauronem Ciepło chcielibyśmy podłączyć kamienice do sieci ciepłowniczej. W tej chwili każde z mieszkań ma swój system ogrzewania, często są to stare piece, które emitują mnóstwo pyłów. Przy centralnym ogrzewaniu nie ma takich problemów. To dałoby ogromny efekt ekologiczny" - poinformował prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Pieniądze na instytucje publiczne i dotacje dla domów prywatnych

Rzecznik Urzędu Miejskiego Rafał Łysy dodał, że na wsparcie samorządu mogą również liczyć właściciele domów jednorodzinnych, gdyż zapadła decyzja o zwiększeniu progu dofinansowania na modernizację ogrzewania, wymianę starych pieców oraz na instalację odnawialnych źródeł energii.

"Jeśli właściciel posesji zdecyduje się na modernizację ogrzewania z pieca węglowego na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub olejowe może ubiegać się o zwrot kosztów do 3 tys. zł - wcześniej mógł liczyć na 2 tys. zł" - poinformował wydział ochrony środowiska Urzędu Miejskiego.

Sosnowiecki samorząd planuje również docieplić ponad 11 szkół i przedszkoli. "Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 28 mln zł" - poinformował rzecznik. Szacuje się, że "po zakończeniu inwestycji zużycie energii cieplnej spadnie o 60 proc." w tych budynkach.

Termomodernizacja obejmie również obiekty kulturalne, sportowe, ośrodki zdrowia i pomocy społecznej. Środki na inwestycje będą pochodziły z budżetu miasta oraz Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej z Sosnowca, czyli spółka, w której największym udziałowcem jest Sosnowiec kupi ponad 80 nowych autobusów, w tym 35 hybrydowych, 3 elektryczne oraz 43 z silnikiem diesla spełniającym normy Euro 6. Koszt tego zakupu to ok. 105 mln zł.

W planach znalazła się też wymiana prawie 20 tys. sztuk opraw oświetlenia ulicznego (koszt ok. 20 mln zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.