PARTNER PORTALU
 • BGK

Park w Świerklańcu: 120 tys. na odnowienie i pielęgnację zieleni

 • PAP/AT    21 stycznia 2016 - 09:24
Park w Świerklańcu: 120 tys. na odnowienie i pielęgnację zieleni
Park w Świerklańcu (fot.wikipedia.org/Lestat/Jan Mehlich)

Zabytkowy park w Świerklańcu (Śląskie), którego początki sięgają XVIII wieku, wypięknieje w tym roku dzięki kompleksowej pielęgnacji zieleni. Część rosnących tu drzew i krzewów należy do unikatowych; można podziwiać je tylko w kilku miejscach w Polsce.
186-hektarowy park zaliczany jest do najpiękniejszych tego typu terenów w południowej Polsce. Utrzymanie starodrzewu w pierwotnej formie wymaga systematycznej i kosztownej pielęgnacji, trzeba też - w porozumieniu z konserwatorem zabytków - wycinać samosiejki i dbać o to, by nowa roślinność nie zaburzała układu przestrzennego parku.

Blisko 120-tysięczną dotację na wykonanie niezbędnych prac w parku przyznał właśnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - poinformował rzecznik funduszu Maciej Gramatyka. M.in. dzięki tym środkom uda się przeprowadzić pielęgnację unikalnego drzewostanu parku.

W Świerklańcu rośnie około stu gatunków drzew i krzewów, wśród nich m.in. modrzew polski, topole białe, platany, dęby szypułkowe, jesiony wyniosłe, sosny limby, sosny wejmutki, klony srebrzyste, choiny kanadyjskie, modrzew europejski, lipy.

"Część z tych gatunków jest już na wymarciu i tylko w kilku miejscach w Polsce istnieje możliwość ich oglądania" - podkreślił rzecznik. Stąd m.in. zaangażowanie katowickiego funduszu w ochronę parkowej zieleni.

Park cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Górnego Śląska jako miejsce spacerów i rekreacji. W tym roku minie 50 lat od wpisania parkowej przestrzeni do rejestru zabytków. Status zabytku oznacza, że wszystkie prace sanitarno-konserwacyjne, pielęgnacja starodrzewu, usuwanie samosiejek czy skupisk młodych drzew, muszą być uzgadniane ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Przed miesiącem do rejestru zabytków wpisano również leżące na terenie parku zabudowania wiejskie i folwarczne. Świerklaniecki zespół folwarczny, składający się z zabudowy mieszkalnej i gospodarczej, powstał w XIX w. w południowo-zachodniej części parku. W dobrym stanie zachowała się zwarta, symetryczna koncepcja w kształcie czworoboku.

Niegdyś w centrum parku stał okazały pałac, nazywany Małym Wersalem lub Śląskim Wersalem. Ten zbudowany pod koniec XIX w. w stylu francuskim i nawiązujący do swego francuskiego pierwowzoru budynek był podarunkiem księcia Guido Henckel von Donnersmarck dla żony, paryżanki Markizy de Paiva. W czasie II wojny światowej obiekt uległ zniszczeniu, a w 1962 r. jego pozostałości wysadzono w powietrze.

Atrakcją parku, obok unikatowej roślinności, malowniczych alejek i parkowych stawów, pozostaje tzw. Pałac Kawalera z początku XX w. Wybudowany dla cesarza Wilhelma II, który przyjeżdżał do Świerklańca na polowania, został zaadaptowany na restaurację i hotel. W parku są też wzorowane na paryskich rzeźby i fontanna autorstwa Emmanuela Fremieta.

Specjaliści podkreślają, że zabytkowy świerklaniecki drzewostan charakteryzuje się ciągłością na przestrzeni wieków; tym ważniejsze jest utrzymanie pierwotnego układu przestrzenny parku oraz jego walorów przyrodniczych i edukacyjnych.

Planowane w parku prace zakończą się do połowy listopada tego roku. Oprócz pielęgnacji i wycinki wybranych drzew oraz karczowania samosiejek planowana jest również pielęgnacja trawników i żywopłotów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.