PARTNER PORTALU
 • BGK

Piotr Kuczera: uchwała antysmogowa bez rządowej ustawy jest jak budowa domu bez fundamentów

 • Michał Wroński    8 lutego 2018 - 06:00
Piotr Kuczera: uchwała antysmogowa bez rządowej ustawy jest jak budowa domu bez fundamentów
Piotr Kuczera, prezydent Rybnika (Fot. www.rybnik.eu)

O efektach uchwały antysmogowej, podejściu mieszkańców do jej zapisów oraz nadziejach związanych z rządowymi regulacjami dotyczącymi jakości paliw rozmawiamy z Piotrem Kuczerą, prezydentem Rybnika.
• - Uchwała antysmogowa była gestem sprzeciwu samorządu w reakcji na pewną bierność po stronie rządu - przyznaje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

• Kuczera liczy, że zapowiedziane przez minister Jadwigę Emilewicz regulacje dotyczące jakości paliw wejdą w życie zanim mieszkańcy kupią paliwo na kolejny sezon grzewczy.

• - Co tydzień mamy przypadki mandatów i spraw kierowanych do sądu. Bardzo często to sąsiad wskazuje, że jakiś komin jest "podejrzany" i prosi o kontrolę - mówi prezydent Rybnika.

Rząd „w najbliższym czasie” przyjmie projekt ustawy o jakości paliw stałych. Nowe rozwiązania powinny wejść w życie jeszcze w pierwszym kwartale tego roku – taką deklarację złożyła niedawno Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Można więc chyba mówić o jakimś postępie, choć z drugiej strony to trochę się przeleżał ten projekt. Tej zimy już z niego raczej nie skorzystacie.

Można powiedzieć, że lepiej późno niż wcale. Im szybciej te przepisy wejdą w życie, tym lepiej. Mieszkańcy wraz z nowym sezonem będą kupować nowe paliwo i lepiej, żeby kupowali już takie, które będzie ustandaryzowane. Dla gospodarki komunalno-bytowej jakość paliw to zasadnicza sprawa i klucz do skutecznej walki ze smogiem. Dobrze więc, że udało się jakiś terminarz w końcu wskazać. Mam nadzieję, że jesteśmy świadkami szczęśliwego finału tej sprawy. Oczywiście jest jeszcze pytanie jakie parametry dla paliw zostaną ustalone. Na ile będą one pewnym kompromisem i czy spowodują, że paliwo sprzedawane dla gospodarki komunalno-bytowej będzie faktycznie paliwem ekologicznym.

W ciągu ostatnich miesięcy walka ze smogiem była prowadzona głównie przez samorządy. W woj. śląskim od 1 września 2017 r. obowiązuje uchwała antysmogowa. Jak pan ocenia jej skuteczność?

Porównuję ją do budowy domu bez fundamentów, gdyż to rozporządzenie czy ustawa powinny decydować o tym, w jaki sposób walka ze smogiem jest prowadzona na terenie całego kraju. Ta uchwała była w gruncie rzeczy gestem sprzeciwu samorządu w reakcji na pewną bierność po stronie rządu. Na pewno był to element, który wzmocnił świadomość mieszkańców, ale też wielu samorządowców. Pokazał istotę i sens walki o czyste powietrze. Mam nadzieję, że ustawa spowoduje, iż uchwały antysmogowe zyskają silną podstawę prawną, a o to właśnie nam chodziło.

Czytaj: Bez norm jakości paliw uchwały antysmogowe niewiele zmienią?

Kiedy jednak patrzy się na wyniki ze stacji pomiarowych – np. właśnie dla Rybnika, gdzie we wtorek (6.02) rano stężenie pyłu PM10 przekraczało 200 µg/m3 – to trudno uciec od myśli, że jednak skuteczność uchwał antysmogowych jest co najmniej wątpliwa.×
KOMENTARZE (8)

 • G sheriff, 2018-02-09 16:46:17

  Do Wojtek: Wojtek zobacz kto jest tam palaczem :) tak jak pali w domu tak i w remizie bo jest ciemny jak dym który wydobywa się z komina. A zresztą połowa Ochojca robi tak samo i nikogo to nie interesuje po za paroma sheriff-ami.
 • Wojtek, 2018-02-08 11:00:36

  Panie Kuczera, proszę zwiększyć ilość przydzielanych dotacji w Rybniku... Ponadto jak to jest możliwe że remiza w Ochojcu po termomodernizacji kopci jak stara lokomotywa... O innych obiektach użyteczności publicznej nie wspomnę...
 • Mrówka , 2018-02-08 10:19:43

  Mnie jednak zastanawia jedna rzecz Zwróćmy uwagę na zakłady pracy np Dębieńsko lub inne.Przede wszystkim to od Nich powinno zacząć i zakazać wypuszczenia tak zwanego Smrodu Oni powinni płacić kolosalne mandaty za trucie I tu nikt im uwagi nie zwraca Dlaczego?????