PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie. W piątek pociągiem pojedziemy za darmo. Z powodu smogu

  • PAP/KDS    8 lutego 2018 - 14:01
Śląskie. W piątek pociągiem pojedziemy za darmo. Z powodu smogu
Będzie to trzeci dzień w 2018 roku, kiedy spółka wprowadzi darmowe przejazdy z powodu smogu (fot.Twitter/Koleje Śląskie)

W piątek (8.02) Koleje Śląskie znów oferują bezpłatne przejazdy w związku z prognozą bardzo złej jakości powietrza na południu woj. śląskiego.
  • Bezpłatne przejazdy w dni smogowe obowiązują w całej sieci Kolei Śląskich, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki-Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec-Zakopane.
  • Będzie to trzeci dzień w 2018 roku, kiedy spółka samorządowa oferuje darmowe przejazdy kierowcom. 
  • Z racji tego, że jakość powietrza na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ma być dostateczna, piątek w tamtejszej komunikacji miejskiej nie będzie dniem "smogowym".

W czwartek KŚ poinformowały, że w trakcjie dwóch dni "smogowych" w 2018 roku z darmowych przejazdów skorzystało prawie 4,5 tys. osób. 

Należące do samorządu woj. śląskiego Koleje Śląskie, ogłaszając swój dzień "smogowy", działają na podstawie zawartego w styczniu br. porozumienia z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz organizatorami komunikacji miejskiej na terenie Metropolii. Dotyczy ono zasad ogłaszania bezpłatnej komunikacji w dni szczególnie wysokich stężeń smogu.

Zgodnie z tym porozumieniem Koleje Śląskie wprowadzają prawo do bezpłatnych przejazdów w razie prognozowanych przekroczeń norm zanieczyszczeń powietrza przynajmniej na jednym z siedmiu obszarów, wyodrębnionych w prognozach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ).

W czwartek WIOŚ poinformował, że ze względu na poziom pyłu zawieszonego jakość powietrza będzie w piątek "bardzo zła" w dolinach beskidzkich - dobowe stężenie pyłu zawieszonego może przekraczać tzw. poziom informowania, ustalony na 200 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ujęciu dobowym.

Czytaj więcej: Piotr Kuczera: uchwała antysmogowa bez rządowej ustawy jest jak budowa domu bez fundamentów

Według porozumienia bezpłatne przejazdy komunikacją miejską na obszarze Metropolii - autobusami, tramwajami i tyskimi trolejbusami - są ogłaszane, gdy prognozy przekroczenia poziomu informowania dotyczą przynajmniej jednego z dwóch wyodrębnionych przez WIOŚ obszarów, obejmujących gminy i miasta GZM (chodzi o obszar centralny i/lub rybnicko-pszczyński).

Ponieważ według WIOŚ na obszarze rybnicko-pszczyńskim, bielsko-cieszyńskim i w Bielsku-Białej jakość powietrza będzie dostateczna, a na pozostałym obszarze woj. śląskiego - umiarkowana, zgodnie z porozumieniem piątek w komunikacji miejskiej na obszarze GZM nie będzie dniem "smogowym".

W ogłaszane dni smogowe zarówno w komunikacji miejskiej na terenie GZM, jak i w Kolejach Śląskich, bezpłatne przejazdy odbywają się na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu. Kierowcom (którzy nie muszą być właścicielami pojazdu) może towarzyszyć bezpłatnie jedna osoba.

Bezpłatne przejazdy w dni smogowe obowiązują w całej sieci Kolei Śląskich, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki-Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec-Zakopane. Możliwość bezpłatnych przejazdów obowiązuję przez cały dzień, od godziny 00.01 do 24.00.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.