PARTNER PORTALU
 • BGK

Sprzedawcy węgla chcą zmian w uchwałach antysmogowych. Marszałek: To absurd

 • aw    13 lutego 2018 - 14:31
Sprzedawcy węgla chcą zmian w uchwałach antysmogowych. Marszałek: To absurd
Proponuję jednak wszystkim nie traktować smogu jako zagadnienia zamykającego się w pytaniu: co palimy w piecu? - mówił marszałek Wojciech Saługa (fot.slaskie.pl)

Sugerowanie, że ustawa antysmogowa wpłynęła na ceny węgla to absurd. A to wszystko za cenę wrabiania nas na siłę w kłopoty, w jakie wpadł sam prezes Polskiej Grupy Górniczej- tak marszałek śląski komentuje petycję Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.
Dyskusja nad odpowiedzią w sprawie petycji Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla była jednym z punktów posiedzenia Sejmiku Województwa Śląskiego.

- Przy okazji tej petycji warto zastanowić się jeszcze raz nad niektórymi zapisami przyjętej przez nas uchwały antysmogowej. Czy zabraniając palić ludziom mułami, nie spowodowaliśmy kłopotów Polskiej Grupy Węglowej? Bo to, że przez nas jest droższy węgiel, to wiedza powszechna – mówił radny Piotr Czarnynoga.

Pismo Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla trafiło do wszystkich sejmików wojewódzkich w krajuo. Wzywa ona samorządowców do pilnych i przede wszystkim konsekwentnych działań na rzecz walki o czyste, pozbawione smogu powietrze.

Przypomnijmy środowisko sprzedawców węgla w ubiegłym roku zapoczątkowało akcję "Nie dla smogu, tak dla węgla". Ich zdaniem uchwały antysmogowe pośrednio wpływają na wysokość cen węgla. Inne postulaty dotyczą możliwości dalszego stosowania miałów węglowych, których - według sprzedawców węgla - nie należy zrównywać ze złej jakości mułami czy flotami.

- Takie stwierdzenia, jakoby nasza uchwała antysmogowa wpłynęła w jakikolwiek sposób na cenę węgla, są naprawdę grubą przesadą. Warto przypomnieć fakty. Przecież w ubiegłym roku produkcja węgla w Polsce spadła o 10 proc. Z kolei licząc rok do roku ceny węgla na światowych rynkach wzrosły – odpowiedział Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek województwa śląskiego.

- To bardzo skandaliczne i nieprawdziwe słowa. Ich autor sugerując, że ustawa antysmogowa wpłynęła na ceny węgla z pewnością nie reprezentuje tych wszystkich tysięcy ludzi, którzy wdychają każdego dnia to świństwo i się trują. A to wszystko za cenę wrabiania nas na siłę w kłopoty, w jakie wpadł sam prezes Polskiej Grupy Górniczej. Najtrudniej winę skierować na siebie, najłatwiej zaś winnych szukać na zewnątrz. Proponuję jednak wszystkim nie traktować smogu jako zagadnienia zamykającego się w pytaniu: co palimy w piecu? Tylko raczej: co jest w powietrzu, czym oddychamy? Jak bardzo szkodzimy własnemu zdrowiu? I niezmiennie potrzebujemy w tym względzie aktywnej roli rządu. Tego rządu, który rok temu obiecał 14 punktów polityki antysmogowej, a do tej pory w pełni zrealizował tylko jeden – dodał marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ostatecznie odpowiedź wyjaśniająca zapisy i sens uchwały antysmogowej na terenie województwa śląskiego wraz z licznymi działaniami wokół, została przegłosowana. Nie zabrakło także w tej odpowiedzi informacji na temat przyszłych działań Samorządu Województwa Śląskiego w zakresie polityki antysmogowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • Konrad, 2018-02-17 11:26:38

  Zmiany to powinny dotyczyć tych którzy ogrzewają ekologicznymi paliwami tak jak ja dla przykładu pelletem. Myślę tu o dopłatach lub innych ulgach, które by masowo zachęcały ludzi do tego typu paliw.
 • Polak, 2018-02-14 13:19:05

  "Gdy życie Ci zbrzydnie i stanie się piekłem wsadz głowę do kibla i pierij się deklem". Człowieku być albo nie być polskich kopalni to decyzje czysto polityczne , nie zauważyłeś tego jeszcze??
 • Rusek, 2018-02-14 07:56:23

  Do Oburzony: Kupmy czysty rosyjski gaz.