PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław przystąpił do Konwencji Burmistrzów

  • bad    23 listopada 2015 - 18:37
Wrocław przystąpił do Konwencji Burmistrzów
Wrocław jest członkiem Compact of Mayors. Fot. wikipedia

Compact of Mayors to największe na świecie wspólne przedsięwzięcie burmistrzów i liderów miast, mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i przygotowanie się do skutków zmian klimatu.
Liderem Konwencji Burmistrzów jest Michael R. Bloomberg, były burmistrz Nowego Jorku, obecnie specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ ds. miast i zmian klimatycznych. To właśnie Bloomberg zaprosił Wrocław do tego przedsięwzięcia.

Wrocław to piąte polskie miasto w Konwencji Burmistrzów

Przystępując do Compact of Mayors, jako piąte polskie miasto (po Warszawie, Gdańsku, Tarnowie i Rybniku), Wrocław zobowiązał się przez najbliższe trzy lata do publicznego raportowania:

* inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych,

* zagrożeń klimatycznych, na jakie narażone jest miasto,

* celu w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych,

* wrażliwości na zmiany klimatu miasta,

* planów odnośnie przeciwdziałania zmianom klimatu i adaptacji.

Miasta odpowiadają dzisiaj za 70 proc. światowej emisji węgla związanej z produkcją energii. Dane zebrane poprzez Konwencję Burmistrzów pomogą ocenić skutki, jakie działania miast mają na globalne emisje gazów cieplarnianych i ryzyko związane z klimatem. Pozwoli to na otwarty i jawny dostęp do danych klimatycznych miast, które mogą następnie zostać użyte przez rządy państw, prywatnych inwestorów, społeczeństwo lub naukowców.

Konwencja kieruje się maksymą urzędującego przez trzy kadencje byłego burmistrza Nowego Jorku oraz specjalnego wysłannika sekretarza generalnego ONZ ds. miast i zmian klimatycznych, Michaela R. Bloomberga: „Nie możesz zarządzać tym, czego nie potrafisz zmierzyć”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.