PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy o działaniach ws. służby zdrowia: "To będzie katastrofa dla szpitali"

  • Bartosz Dyląg    6 lutego 2018 - 06:00
Samorządowcy o działaniach ws. służby zdrowia: "To będzie katastrofa dla szpitali"
Kolejka do rejestracji. Fot. PTWP (zdjęcie archiwalne)

Sytuacja służby zdrowia wzbudza coraz większe zaniepokojenie przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.
  • Zdaniem samorządów, jeśli minister zdrowia na czas nie wyda odpowiednich rozporządzeń, dojdzie do "katastrofy w szpitalach samorządowych".
  • Z powodu braku specjalistów dochodzi do podkradania lekarzy ze szpitali powiatowych.
  • Należy uregulować działalność izb przyjęć, które w wielu przypadkach pełnią funkcję szpitalnych oddziałów ratunkowych. Finansowo nie są jednak do tego przygotowane.

Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich zwraca uwagę, że przedłużają się prace resortu zdrowia nad ważnymi rozporządzeniami: zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

- Od ich szybkiego wdrożenia w życie zależy to, w jaki sposób przebiegać będą konkursy w przypadku leczenia szpitalnego w 14 województwach, a w przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, gdzie zawsze jest najwięcej umów, w 16 województwach - wyjaśnia Marek Wójcik.

Konkursy te muszą zostać zakończone przed początkiem czerwca.

Kwestia życia i śmierci

Samorządowcy apelują, by w rozporządzeniach tych powrócono do pierwotnego zapisu, który zarządzającym szpitalami pozwalał wykorzystywać efektywniej personel lekarski. – Przy niskich kontraktach na lecznictwo szpitalne wykorzystujemy lekarzy również do tego, by pracowali w poradniach przyszpitalnych. Pozwala to na większą efektywność i koordynację leczenia szpitalnego – mówi Marek Wójcik. – Byłoby katastrofą, szczególnie dla szpitali samorządowych, gdyby w tych rozporządzeniach nie pozwolono nam na łączenie przez lekarzy obowiązków w lecznictwie szpitalnym i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. W pierwszych projektach taka możliwość była.

Czytaj też: Grupy zakupowe szpitali uwolnią pieniądze w systemie? Będzie pilotaż

– To dla szpitali, szczególnie samorządowych, miejskich i powiatowych, kwestia życia i śmierci – zaznacza Marek Wójcik.

Panaceum, które nie rozwiązało problemów

Starosta jędrzejowski, członek zarządu Związku Powiatów Polskich Edmund Kaczmarek zwraca uwagę, że co najmniej trzy kwartały ubiegłego roku środowiska medyczne i samorządy oczekiwały na "panaceum, które rozwiąże problemy". Mowa o sieci szpitali. – Ta reforma nie poprawiła, ale obnażyła cały system w Polsce, pokazała wszystkie jego niedoskonałości – twierdzi Edmund Kaczmarek. 

Jego zdaniem szczególnie trudna jest sytuacja w szpitalach powiatowych, bo są one niedofinansowane, brakuje w nich lekarzy.

Starosta jędrzejowski wyjaśnia, że nie jest to problem rezydentów, bo w szpitalach powiatowych nie ma ich zbyt dużo. Mamy za to w tej chwili do czynienia z podkradaniem lekarzy przez szpitale. – Przez to, że rezydenci w lepiej opłacanych szpitalach wypowiadają klauzulę opt-out, dyrektorzy szpitali wojewódzkich, klinicznych szukają lekarzy, a najłatwiej znaleźć ich w szpitalach powiatowych – wyjaśnia Edmund Kaczmarek. – Sytuacja staje się bardzo trudna, problem narasta.×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2018-02-06 09:44:37

    Plan depopulacji dla Polski realizowany od lat 90-tych przewiduje, iż ma nas zostać 15- 16 mln. Selekcja naturalna ma pomóc w wyselekcjonowaniu jednostek silnych genetycznie do dalszej reprodukcji! Nic dodać nic ująć. Przeczytajcie sobie za;lecenia Klubu Rzymskiego