PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląsk: Seniorzy chcą wprowadzenia książeczek zdrowia

 • PAP/AT    8 grudnia 2015 - 16:54
Śląsk: Seniorzy chcą wprowadzenia książeczek zdrowia
Aktywizacja seniorów na polu gospodarczym jest jednym z najważniejszych celów - powiedziała Anna Szelest (fot.fotolia)

Wprowadzenia książeczek zdrowia seniora oraz ekspertów powyżej 60 lat do gminnych rad seniorów, to jedne z wielu propozycji wypracowanych przez seniorów-uczestników projektu "Działaj rozważnie i skutecznie" realizowanego przez Stowarzyszenie "Most" w Katowicach.
W projekcie "Działaj rozważnie i skutecznie" uczestniczyło 75 osób powyżej 60 roku życia, reprezentujących kilkanaście - już działających w województwie śląskim - rad seniorów. Wśród uczestników znaleźli się też seniorzy zaangażowani w powoływanie kolejnych rad.

Prezes Stowarzyszenia "Most" Anna Szelest podkreślała na konferencji prasowej, że najważniejszym celem jest obecnie budowanie autorytetu i przeciwdziałanie marginalizacji seniorów.

W trakcie spotkań opracowali wiele przykładowych rozwiązań w zakresie czterech obszarów polityki senioralnej, takich jak: mieszkalnictwo, profilaktyka i ochrona zdrowia, dostęp do edukacji i kultury oraz aktywny wypoczynek.

"Chcieliśmy pokazać, że nie należy się nastawiać wyłącznie na domy starców lub domy dziennego pobytu. Jest wiele innych możliwości, na przykład wspólne mieszkania dla seniorów, gdzie kilka osób jest w stanie sfinansować monitoring/opiekę" - powiedziała Szelest. Innym może być m.in. promowanie budowy w ramach nowoprojektowanych domów - osobnych, niedużych mieszkań dla seniorów, aby mogli zamieszkać w pobliżu młodych rodzin.

W obszarze profilaktyka i ochrona zdrowia seniorzy zaproponowali "Książeczkę Zdrowia Seniora", która pozwoliłaby zaplanować i usystematyzować badania. "Jest to sensowne rozwiązanie, bo ciągle przecież przewija się temat skąd wziąć pieniądze na badania kontrolne" - dodała Szelest. Książeczka miałaby zawierać zalecenia specjalisty geriatry na temat harmonogramu badań, szczepień, żeby systematycznie kontrolować jego kondycję zdrowotną, psychofizyczną.

Szelest dodała, że będą promować ten pomysł najpierw w gminach, a później w skali całego województwa.

Sporo propozycji wypracowano również w obszarze dostępu do edukacji i kultury. Jedną z nich, jak podkreślała we wtorek prezes stowarzyszenia, jest m.in. "wzmocnienie edukacji trzeciego wieku". Dodała, że dobrym rozwiązaniem byłoby również utworzenie politechnik trzeciego wieku, by "odzyskać dla inkubatorów nowoczesnych technologii" seniorów-ekspertów w zawodach technicznych.

Aktywizacja seniorów na polu gospodarczym, jak zaznaczyła, jest jednym z najważniejszych celów. "U nas się mówi się o seniorze, który jest obciążeniem dla pracodawcy, podczas gdy w wielu innych krajach seniorów się ceni w firmie, korzysta z ich wiedzy fachowej i umiejętności oraz doświadczenia - m.in. w celu edukacji i szybszego przygotowania osób młodych do sprawnego wykonywania swojego zawodu (mentoring i coaching zawodowy)" - dodała Szelest.

Uczestnicy projektu "Działaj rozważnie i skutecznie" rozmawiali również o kwestiach związanych z radami seniorów.

Nowelizacja ustawy o samorządzie gminy z października 2013 r. wprowadziła możliwość znaczącego zwiększenia aktywności seniorów w sprawach społecznych oraz publicznych. Seniorzy uzyskali odpowiednie warunki, aby rozpocząć partnerską współpracę ze swoimi samorządami w ramach gminnych rad seniorów. Rady tworzą osoby 60-letnie i starsze. Gremia te mają mieć charakter m.in. doradczy, konsultacyjny, w szczególności w sprawach dotyczących całego środowiska osób starszych. Jego zadaniem jest też włączenie seniorów w sprawy lokalne.

"Choć zapisy w ustawie o samorządzie gminy, dają podstawę do powoływania rad seniorów, z dotychczasowych krótkich doświadczeń już działających rad, wyraźnie wyłania się potrzeba wskazania obszarów, w których ich działalność będzie realnie przydatna seniorom, lokalnej społeczności, a także samorządowi" - poinformowali we wtorek członkowie katowickiego Stowarzyszenia "Most".

W ocenie Szelest do rad seniorów powinny zostać też wprowadzeni eksperci w wieku powyżej 60 lat. "To trzeba poprawić" - dodała. Członkom rad seniorów projekt proponuje również m.in. warsztaty budowania kompetencji związanych z działalnością w gremiach doradczych, konsultacyjnych (w tym trening prowadzenia dyskusji, współpraca w zespole).

Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych "Most" w Katowicach powstało w 1994 roku. Jego misją jest m.in. rozwój społeczeństwa obywatelskiego, promowanie, inicjowanie i wspieranie aktywności społecznej mieszkańców województwa śląskiego oraz zwiększenie udziału organizacji pozarządowych w rozwiązywaniu problemów lokalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.