PARTNER PORTALU
 • BGK

500 zł na dziecko: Zgłoszenia do programu będą przyjmowane przez trzy miesiące

 • PAP/AT    19 stycznia 2016 - 17:15
500 zł na dziecko: Zgłoszenia do programu będą przyjmowane przez trzy miesiące
(fot.twitter.com/MRPiPS_RP)

• Rodziny będą miały trzy miesiące na zgłoszenie się do programu 500 plus.
• Pieniądze będą dystrybuowały samorządy w ramach zadania zleconego.
• Środki na obsługę programu mają wynosić 2 proc. wartości dotacji kierowanej do danego samorządu.
• Do obsługi świadczenia trzeba będzie przyjąć ok. 7 tys. dodatkowych pracowników.
• W "okresie przejściowym" świadczenia miałyby być przyznawane "z urzędu".
Rodziny, które będą chciały skorzystać ze świadczeń wychowawczych w ramach programu "Rodzina 500 plus", będą miały na zgłoszenie się trzy miesiące - powiedział we wtorek w Katowicach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Jak wyjaśniał, chodzi o to, aby możliwie rozłożyć w czasie napływ wniosków do programu, którego początek ministerstwo planuje na 1 kwietnia br. Rodziny będą miały na zgłoszenie się dużo czasu, a i tak otrzymają świadczenie liczone od kwietnia. Dzięki temu obsługujące program gminne instytucje powinny bez większych problemów radzić sobie z napływającymi wnioskami.

Wtorek był kolejnym dniem tzw. wysłuchań publicznych, jakie ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej organizuje od piątku. Wiceminister Szwed rozmawiał z przedstawicielami samorządowych ośrodków pomocy społecznej i organizacjami społecznymi w Katowicach. Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz konsultował program w Lublinie, a wiceminister Renata Szczęch - w Rzeszowie.

W Katowicach Szwed mówił m.in. o skali programu i wyzwaniach wiążących się z jego wdrożeniem. Według wyliczeń ministerstwa "Rodzina 500 plus" będzie dotyczyć 2,7 mln rodzin w Polsce i obejmie 3,7 mln dzieci. Koszty programu sięgną w tym roku ok. 17 mld zł, a w przyszłym - 22 mld zł. Z tegorocznej wartości przez woj. śląskie przejdzie ok. 1,6 mld zł. "Żeby to zrealizować, potrzebujemy sprawnych instytucji" - zaznaczył wiceminister.

Pieniądze w ramach programu "Rodzina 500 plus" będą dystrybuowały - w ramach zadania zleconego gminom - te samorządowe instytucje, które zajmują się dziś wypłacaniem świadczeń rodzinnych: przede wszystkim gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej. Środki na obsługę programu mają wynosić 2 proc. wartości dotacji kierowanej do danego samorządu.

"Nie ma więc zagrożenia, że tu nie będzie środków. Oczywiście będzie w gestii wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, żeby jak najlepiej zorganizować sobie pracę, na którą otrzyma dodatkowe środki, żeby nie było problemów z wypłatą i obsługą (świadczeń - red.)" - mówił Szwed.

 

Sygnalizując, że przedstawiciele samorządów - szczególnie najmniejszych - mieli tu wątpliwości, wiceminister wyjaśnił, że wartość 2 proc. dotacji (na obsługę) wynika z "oceny sytuacji". "Były propozycje 3 proc., były propozycje 1 proc.; myślę że te 2 proc. powinny wystarczyć" - powiedział. "Myślę, że w tym pierwszym, początkowym okresie na poziomie gminy są w stanie sobie z tym poradzić. (…) Ważne, żeby dobrze zaczął działać system informatyczny, system obsługi komputerowej (…) - tutaj ze strony ministerstwa jest pełna pomoc" - zadeklarował.×
KOMENTARZE (9)

 • dvfdv, 2016-03-01 14:04:24

  Idzta do Po ZSL PSL PETRU oni wam dadza kasy a kasy.
 • Ewa, 2016-02-01 09:19:39

  Do LUCY: Przecież możecie adoptować. Ja tak zrobiłam
 • WILK, 2016-01-21 01:27:21

  Do LUCY: Taki mamy rząd. Damy, ale nie wszystkim. I dalej sąsiad sąsiadowi wilkiem.