PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa: radni za kolejnym programem in vitro

  • bad/PAP    23 listopada 2015 - 19:36
Częstochowa: radni za kolejnym programem in vitro
Częstochowa kontynuuje program in vitro. Fot. fotolia

Uchwałę ws. przyjęcia programu umożliwiającego dofinansowanie zabiegów metodą in vitro podjęli w poniedziałek częstochowscy radni. Zakłada on m.in. podwyższenie wieku kobiet uczestniczących w programie i objęcie nim nie tylko par małżeńskich.
Głosowanie nad kontynuacją programu poprzedziła w poniedziałek ponadgodzinna burzliwa dyskusja w sali rady miasta.

Radna Anna Majer z klubu PiS powiedziała, że "procedura in vitro i tak jest realizowana w programie rządowym". "Nie musimy się martwić o to, że jakieś pary, które chcą z tej procedury skorzystać, z niej nie skorzystają" - mówiła Majer i dodała, że pieniądze zamiast na in vitro można byłoby przeznaczyć m.in. na wykonanie "jednoosobowych boksów do porodu" w szpitalu miejskim. W trakcie dyskusji Majer oświadczyła, że PiS będzie głosowało przeciw uchwale.

Małgorzata Iżyńska z klubu SLD apelowała, by pozostawić program, który - jak to ujęła - "był pionierski". "Gdyby dzisiaj poszedł sygnał, że jednak +nie+, to (...) społecznie byłoby to źle odebrane i mogłoby to bardzo źle wpłynąć na dalszą chęć korzystania z tej metody, która jest naprawdę już jedną z podstawowych metod w leczeniu bezpłodności" - mówiła przed głosowaniem radna.

Częstochowa jako pierwsza w kraju

Uchwałę ws. przyjęcia programu polityki zdrowotnej "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy na lata 2015-2017" poparło 14 radnych, przeciw było 13, jeden wstrzymał się od głosu.

Częstochowska rada składa się z 28 radnych: z klubu PiS - 10, SLD - 9, Mieszkańcy Częstochowy - 4, PO - 4; jeden radny jest niezależny. Koalicja PO-SLD ma łącznie 13 głosów.

W 2012 r. Częstochowa jako pierwsza w kraju wprowadziła miejski program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców". Był on realizowany w latach 2012-2014. Zakwalifikowano do niego ponad 30 par. "Urodziło się 12 dzieci, wśród nich bliźnięta" - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj.

Zaktualizowany program na lata następne - jak poinformowano w uzasadnieniu do uchwały - "zgodnie z wymogami ustawowymi został skierowany do zaopiniowania do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji".

Drugi program też przewidziany na kilka lat zakłada zmiany, w tym m.in. podwyższenie wieku kobiety do 40 lat (poprzednio było 37), a w uzasadnionych medycznie przypadkach do 42 lat (jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml). Do programu zostaną zakwalifikowane - jak poinformowano w uzasadnieniu do uchwały - pary, które "pozostają w związku małżeńskim lub związku partnerskim".

Wzrosła też kwota jednokrotnego dofinansowania z 3 tys. zł do 5 tys. zł "pod warunkiem przeprowadzenia jednej procedury"; pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci.

Odnosząc się do "potrzeby wdrożenia programu" w dokumencie wskazano, że program dofinansowania na lata 2015-2017 "zwiększy dostępność do leczenia niepłodności mieszkańcom Częstochowy (...) i wsparcie niepłodnych par dofinansowaniem do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego".

"Rodzina i macierzyństwo podlegają szczególnej ochronie państwa. Wynika to z przepisu art. 71 Konstytucji RP. W związku z tym rolą państwa jest też podjęcie działań mających na celu zapewnienie możliwie jak najszerszego dostępu do świadczeń medycznych o potwierdzonej skuteczności, przezwyciężających skutki niepłodności. Art. 16 Deklaracji Praw Człowieka stanowi, iż prawo do posiadania potomstwa jest podstawowym prawem człowieka" - przypomniano w programie.

Realizowany w latach 2012-2014 program był skierowany do małżeństw - mieszkańców Częstochowy, które wyczerpały inne możliwości leczenia i zostały zakwalifikowane do leczenia tą metodą, zgodnie z określonymi wytycznymi. Warunkiem było, by kobieta miała od 20 do 37 lat. Każda zakwalifikowana do programu para mogła otrzymać jednorazowe dofinansowanie do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w wys. 3 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty pokrywała sama.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • pola, 2016-02-26 10:44:33

    Bardzo się cieszę !tak powinno być J Program zaczyna działać od jutra. Podobno pary będą przyjmowanę w Invimedzie w Katowicach. I mogą w nim uczestniczyć nie tylko pary w związku małżeńskim ale też takie które nie będąc w nim posiadają udokumentowaną historię leczenia niepłodności. Warto skorzystać....l  rozwiń