PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: Mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych intelektualnie otwarte

  • PAP/AT    12 stycznia 2016 - 18:54
Katowice: Mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych intelektualnie otwarte
O przyjęciach do mieszkania treningowego będzie decydować komisja (fot.sxc.hu)

• Otwarto pierwsze mieszkanie treningowe dla 8 osób w Katowicach.
• Mieszkańcy będą się uczyć załatwiania spraw urzędowych i prowadzenia gospodarstwa domowego.
• Pobyt w mieszkaniu ma trwać 3 miesiące
W Katowicach otwarto mieszkanie treningowe dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, gdzie pod okiem trenerów będą mogli uczyć się samodzielnego życia.

- W Polsce brakuje kulturowego wzorca samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych intelektualnie, jesteśmy raczej skłonni objąć ich skrzydłami naszej opieki. Również rodzice bywają w stosunku do tych osób nadopiekuńczy, pozbawiając je możliwości zdobycia ważnych umiejętności – powiedziała naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Katowicach Małgorzata Moryń-Trzęsimiech.

Pierwsze mieszkanie treningowe dla 8 osób przygotowano w kamienicy przy ul. Chopina. Pod okiem trzech trenerów osoby niepełnosprawne będą tam mogły zdobyć i doskonalić nowe umiejętności.

To m.in. nauka prowadzenia gospodarstwa domowego - przygotowywania posiłków oraz dbania o porządek i wystrój mieszkania, a także planowanie i organizacja dnia, czy zarządzanie budżetem domowym – grupa dysponuje określoną kwotą, która musi wystarczyć na wszystkie niezbędne wydatki oraz rachunki.

Mieszkańcy będą się też uczyć załatwiania spraw urzędowych – dowodu osobistego, paszportu, karty NFZ czy też legitymacji wydawanej przez Miejski Zespół Orzekania Niepełnosprawności, ale też trenować zachowania na poczcie, w sklepie czy kawiarni.

Zaplanowano także zajęcia z autoprezentacji i kształtowania własnego wizerunku – trenerzy nauczą podopiecznych m.in. jak dobrać strój do pogody i okoliczności i jak należycie zadbać o siebie. Beneficjenci będą też – czasem po raz pierwszy w życiu – samodzielnie przyjmować gości oraz uczyć się organizować czas wolny, np. jednodniową wycieczkę.

Jak poinformowała naczelnik Moryń-Trzęsimiech, pobyt w mieszkaniu treningowym ma trwać 3 miesiące, w uzasadnionych przypadkach może być przedłużony. O przyjęciach do mieszkania będzie decydować komisja. - Spodziewamy się dużego zainteresowania, mieszkanie na pewno nie będzie stać puste – powiedziała.

Koszt remontu, adaptacji i wyposażenia mieszkania na potrzeby tego przedsięwzięcia to 178 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.