Mieszkańcy Poręby zdecydują w referendum o przyszłości burmistrza i rady miejskiej

Mieszkańcy borykającej się z poważnymi trudnościami finansowymi podzawierciańskiej Poręby (Śląskie) zdecydują w niedzielnym (10 stycznia) referendum, czy burmistrz i miejscy radni nadal będą pełnić te funkcje.
Mieszkańcy Poręby zdecydują w referendum o przyszłości burmistrza i rady miejskiej
Według inicjatorów referendum miasto jest źle zarządzane (fot. flickr.com)

Lokale referendalne będą czynne od godz. 7.00 do 21.00. Na kartach znajdą się dwa pytania: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Miasta Poręba przed upływem kadencji?” oraz "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Ryszarda Spyry burmistrza Miasta Poręba przed upływem kadencji?”.

Aby referendum było ważne, musi w nim wziąć udział co najmniej trzy piąte głosujących w gminie w ostatnich wyborach samorządowych. W przypadku Rady Miejskiej to 2 362 osoby, a burmistrza – 2 176.

U źródeł dążeń do odwołania samorządu Poręby jest bardzo trudna sytuacja finansowa gminy i podjęte przez burmistrza działania oszczędnościowe. Burmistrz Spyra podkreśla, że trudności te są efektem działań władz Poręby poprzedniej kadencji i zapewnia, że robi wszystko, by ustabilizować finanse gminy. W ocenie inicjatorów referendum są to jednak „pozorne oszczędności, godzące w bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców”.

O kłopotach Poręby zrobiło się głośno, kiedy z powodu trudnej sytuacji finansowej pracownicy miejscowych szkół nie otrzymali wynagrodzeń za listopad i grudzień. W spór zaangażowała się śląsko-dąbrowska Solidarność. W ostatnich dniach grudnia pracownicy otrzymali zaległe pensje.

Wnioskodawcy referendum zwracali też uwagę na ograniczenie połączeń komunikacji miejskiej, wyłączenie oświetlenia ulic w nocy, wysokie opłaty za odbiór śmieci. Ich zdaniem miasto jest źle zarządzane.

„Chcemy odwołania burmistrza, by w mieście znowu było normalnie. Są w Polsce samorządy, które są w nieporównywalnie gorszej sytuacji i jakoś wiążą koniec z końcem” – powiedział inicjator referendum Mariusz Pantak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Bankructwa, to się dopiero zaczną w administracji .

anty urzędnik , 2016-01-07 13:53:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE