PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomnik upamiętniający ofiary Tragedii Górnośląskiej odsłonią w Bytomiu

  • aw    3 listopada 2015 - 15:57
Pomnik upamiętniający ofiary Tragedii Górnośląskiej odsłonią w Bytomiu
fot.mat.pras

6 listopada w Bytomiu - Miechowicach odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający ofiary Tragedii Górnośląskiej. 70. lat temu Górnoślązacy byli masowo wywożeni do Związku Radzieckiego. W tym dramacie szczególne miejsce odegrał Bytom.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 11 w kościele pw. Krzyża Świętego w Bytomiu – Miechowicach. Po mszy, ok. godziny 12, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych oraz bytomianie przejdą pod pomnik symbolizujący Tragedię Górnośląską. A jest nim rzeźba przedstawiająca Górnoślązaków w popularnym „krowioku”, czyli wagonie, którym tysiące mieszkańców naszego regionu wywożono w głąb Związku Radzieckiego, gdzie pracowali w tamtejszych kopalniach, hutach, fabrykach i obozach.

Podczas uroczystości skwer u zbiegu ulic księdza Jana Frenzla i księdza Jana Dzierżonia otrzyma nazwę „skwer Ofiar Tragedii Górnośląskiej”.

To kolejne miejsce w regionie poświęcone pamieci górnośląskiej tragedii. W Radzionkowie od lutego br. funkcjonuje muzeum - Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. Mieści się ono w odremontowanym budynku dworca kolejowego. 

Rys historyczny Tragedii Górnośląskiej

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.