Śląskie: Zniżki dla opozycjonistów z czasów PRL

Byli działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane mogą liczyć na zniżki w instytucjach kultury samorządu województwa śląskiego. W przyszłości mniej zapłacą też za podróż pociągami Kolei Śląskich. Przewoźnik jeszcze w tym kwartale zamierza wprowadzić dla nich specjalną taryfę ulgową.
Śląskie: Zniżki dla opozycjonistów z czasów PRL
Zniżki dla działaczy opozycji antykomunistycznej obowiązują m.in. w Muzeum Śląskim. /Fot: www.mkidn.gov.pl

MULTIMEDIA

pobierz plik

Zniżki już weszły w życie i obowiązują w: Operze Śląskiej w Bytomiu, Teatrze Śląskim w Katowicach, Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach, kinach prowadzonych przez Instytucję Filmową Silesia Film (Światowid, Kosmos i Rialto w Katowicach, Janosik w Żywcu oraz Bałtyk w Raciborzu), Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej.

Wszystkie te instytucje kultury wprowadziły do swoich ofert ulgi w identycznych wysokościach jak w programie "Śląskie dla Seniora". Warunkiem zakupu biletu ulgowego jest okazanie legitymacji wydanej przez urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

I tak, przykładowo - działacz opozycji antykomunistycznej czy osoba represjonowana z powodów politycznych zapłaci za bilet do Opery Śląskiej 5 zł mniej, a na bilet na spektakl w Teatrze im. St. Wyspiańskiego otrzyma 30 proc. zniżki. Za bilet do Muzeum Śląskiego zapłaci natomiast połowę ceny. Pełną listę instytucji kultury oraz oferowanych zniżek znajdziecie w pliku pdf poniżej.

Wprowadzenie zniżek umożliwia obowiązująca od 31 sierpnia ubiegłego roku ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Pozwala ona na uhonorowanie obywateli Polski, którzy w latach 1956-1989 angażowali się w działalność antykomunistyczną. Zgodnie z nią samorządy terytorialne mogą udzielać takim osobom udogodnień komunikacyjnych, świadczeń mieszkaniowych, kulturalnych, zdrowotnych oraz oświatowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To jest pino nie kino planetarium

?, 2016-01-13 16:26:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE