PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Zniżki dla opozycjonistów z czasów PRL

  • MIW    5 stycznia 2016 - 15:24
Śląskie: Zniżki dla opozycjonistów z czasów PRL
Zniżki dla działaczy opozycji antykomunistycznej obowiązują m.in. w Muzeum Śląskim. /Fot: www.mkidn.gov.pl

Byli działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane mogą liczyć na zniżki w instytucjach kultury samorządu województwa śląskiego. W przyszłości mniej zapłacą też za podróż pociągami Kolei Śląskich. Przewoźnik jeszcze w tym kwartale zamierza wprowadzić dla nich specjalną taryfę ulgową.
Zniżki już weszły w życie i obowiązują w: Operze Śląskiej w Bytomiu, Teatrze Śląskim w Katowicach, Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach, kinach prowadzonych przez Instytucję Filmową Silesia Film (Światowid, Kosmos i Rialto w Katowicach, Janosik w Żywcu oraz Bałtyk w Raciborzu), Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej.

Wszystkie te instytucje kultury wprowadziły do swoich ofert ulgi w identycznych wysokościach jak w programie "Śląskie dla Seniora". Warunkiem zakupu biletu ulgowego jest okazanie legitymacji wydanej przez urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

I tak, przykładowo - działacz opozycji antykomunistycznej czy osoba represjonowana z powodów politycznych zapłaci za bilet do Opery Śląskiej 5 zł mniej, a na bilet na spektakl w Teatrze im. St. Wyspiańskiego otrzyma 30 proc. zniżki. Za bilet do Muzeum Śląskiego zapłaci natomiast połowę ceny. Pełną listę instytucji kultury oraz oferowanych zniżek znajdziecie w pliku pdf poniżej.

Wprowadzenie zniżek umożliwia obowiązująca od 31 sierpnia ubiegłego roku ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Pozwala ona na uhonorowanie obywateli Polski, którzy w latach 1956-1989 angażowali się w działalność antykomunistyczną. Zgodnie z nią samorządy terytorialne mogą udzielać takim osobom udogodnień komunikacyjnych, świadczeń mieszkaniowych, kulturalnych, zdrowotnych oraz oświatowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • ?, 2016-01-13 16:26:20

    To jest pino nie kino planetarium