PARTNER PORTALU
  • BGK

W Katowicach odbyła się konwencja programowa Śląskiej Partii Regionalnej

  • PAP/JS    16 kwietnia 2018 - 22:06
W Katowicach odbyła się konwencja programowa Śląskiej Partii Regionalnej
Swoje postulaty działacze będącej w trakcie rejestracji Śląskiej Partii Regionalnej przedstawiali pod hasłem "Pierwszy wybór dla Śląska" (fot. mat. pras.)

Większe uprawnienia prawodawcze samorządów, stanowienie przepisów dedykowanych regionom, czy zwiększenie finansowania samorządów z VAT - to postulaty przedstawiane w Katowicach podczas pierwszej konwencji programowej Śląskiej Partii Regionalnej.
  • Członek zarządu woj. śląskiego i wiceprzewodniczący Ruchu Autonomii Śląska Henryk Mercik nawiązał do dotychczasowej działalności RAŚ, która od dwóch kadencji współrządzi w woj. śląskim.
  • Wymieniał działania związane z budowaniem i wzmacnianiem regionalnej tożsamości, budową fundamentów tożsamości regionalnej, budowaniem regionalnej marki.
  • Przedsiębiorca Piotr Snaczke mówił o potrzebie rewitalizacji społecznej regionu. Zapowiedział programy kierowane do dzieci.

Swoje postulaty działacze będącej w trakcie rejestracji Śląskiej Partii Regionalnej przedstawiali pod hasłem "Pierwszy wybór dla Śląska".

W działalności regionalnej ŚPR chce koncentrować się m.in. na edukacji, transporcie, rewitalizacji infrastrukturalnej i społecznej i poprawie jakości życia mieszkańców. Wśród postulatów kierowanych do władz centralnych znalazły się m.in. zwiększenie uprawnień prawodawczych samorządów, stanowienie przepisów dedykowanych poszczególnym regionom czy zwiększenie ich finansowania poprzez przekazanie po 1 proc. VAT proporcjonalnie do liczby mieszkańców do każdego szczebla samorządu.

Koordynatorzy ŚPR zapowiadają, że celem tej organizacji, której wniosek o rejestrację trafił do sądu w październiku ub. roku, ma być jak najszerzej rozumiana samorządność i działalność na rzecz regionu - przy zanegowaniu separatyzmu. Sygnalizują, że głównym celem wyborczym ŚPR będzie regionalny sejmik.

Podczas poniedziałkowej (16 kwietnia) konwencji, zorganizowanej w Teatrze Śląskim w Katowicach, występowali m.in. działacze współtworzącego partię Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik i Henryk Mercik oraz przedsiębiorca, projektantka mody, współzałożycielka ŚPR Ilona Kanclerz.

Kanclerz odwoływała się do potrzeby posiadania przez region gospodarza. Jak mówiła, choć region i jego mieszkańcy byli przez lata eksploatowani - żadna władza nie zdołała skraść ich serc. "Jesteśmy tutaj, bo chcemy obudzić nasz Śląsk, ożywić ducha tych wszystkich pięknych miejsc, świadomi wyzwań i odpowiedzialności" - deklarowała liderka ŚPR.

"Jesteśmy tutaj, bo chcemy szukać wartości, ale przede wszystkim móc decydować o swojej przyszłości (...). Czujemy się odpowiedzialni za Górny Śląsk, więc nie możemy przyglądać się bezczynnie, jak trwoniony jest dorobek pokoleń. (…) Region potrzebuje gospodarza, nie nadzorcy. Musimy udowodnić po raz kolejny sobie i innym, że tu można odnieść sukces" - przekonywała Kanclerz deklarując, że podstawami działania ŚPR będą: samorządność, tożsamość, innowacyjność i dialog.

Członek zarządu woj. śląskiego i wiceprzewodniczący Ruchu Autonomii Śląska Henryk Mercik nawiązał do dotychczasowej działalności RAŚ, która od dwóch kadencji współrządzi w woj. śląskim. Wymieniał działania związane z budowaniem i wzmacnianiem regionalnej tożsamości, budową fundamentów tożsamości regionalnej, budowaniem regionalnej marki.

"Budujemy jakość życia" - deklarował Mercik, wskazując na podejmowane z inicjatywy RAŚ przez władze województwa: budowę sprawnego transportu publicznego, zwiększanie roli planowania przestrzennego czy walkę ze smogiem.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.