PARTNER PORTALU
  • BGK

WSA: nie można wymagać szczepień przy przedszkolnej rekrutacji

  • pap/pt    26 października 2015 - 19:23
WSA: nie można wymagać  szczepień przy przedszkolnej rekrutacji
To, czy dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom, czy nie, nie może być brane pod uwagę w procesie rekrutacji do żłobków i przedszkoli

To, czy dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom, czy nie, nie może być brane pod uwagę w procesie rekrutacji do żłobków i przedszkoli w Częstochowie - uznał w poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach.
Władze Częstochowy nie składają broni - chcą złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczy dwóch uchwał Rady Miasta Częstochowy podjętych 20 kwietnia. Zgodnie z nimi zaświadczenie o odbyciu obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci mieli przedstawiać ich rodzice i opiekunowie, ubiegający się o ich przyjęcie do miejskich żłobków i przedszkoli.

Nadzór prawny wojewody zakwestionował uchwałę w związku z licznymi wątpliwościami prawnymi. WSA uznał za zasadne zastrzeżenia wojewody, w którego ocenie częstochowskie regulacje łamały m.in. ustawę o ochronie danych osobowych.

"Sprawa, która również musi być w polu widzenia - problematyka szczepień ochronnych - jest regulowana w stosownej ustawie o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. W tych unormowaniach znajdują się stosowne instrumenty, przy wykorzystaniu których uprawnione do tego organy będą podejmowały działania zmierzające do egzekwowania przeprowadzonych szczepień, łącznie z uruchomieniem postępowania egzekucyjnego" - zwrócił uwagę sędzia Stanisław Nitecki.

"Nie może być tak, że na podstawie ustawy o systemie oświaty będą wprowadzane unormowania - można powiedzieć tylnymi drzwiami - przy pomocy których będzie się chciało uzyskać efekt z punktu widzenia społecznego korzystny, ale z punktu widzenia normatywnego niedopuszczalny. Sąd sobie zdaje sprawę, że to, aby dzieci odbywały szczepienia ochronne, to jest rzecz pozytywna i chwalebna, ale ten obowiązek może być egzekwowany tylko w ten sposób, jaki wynika z przepisów prawa. Gdyby tego nie było, być może należałoby coś takiego wprowadzić, ale te przepisy są, to jest tylko i wyłącznie kwestia ich egzekucji. Natomiast nie można wprowadzać aktem prawa miejscowego unormowań, które są zastrzeżone dla ustawodawcy" - dodał.

Obecna na rozprawie częstochowska radna Jolanta Urbańska nie ukrywała ogromnego rozczarowania. "Zamierzamy - mam upoważnienie od prezydenta Częstochowy - złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie zgadzam się z wyrokiem sądu, przykro mi bardzo" - powiedziała dziennikarzom.

Nie zgodziła się z oceną, że przepisy łamały ustawę o ochronie danych osobowych. "Rada Miasta Częstochowy miała tylko i wyłącznie intencję, żeby rodzic przedstawił poświadczone przez pielęgniarkę środowiskową jedno zdanie: Dziecko przeszło szczepienia obowiązkowe" - mówiła.

Jej zdaniem, obowiązujące obecnie w Polsce prawo umożliwiające nakładania kar na rodziców uchylających się od obowiązku zaszczepienia dzieci nie jest respektowane, co budzi obawy w związku z aktywnością ruchów antyszczepionkowych i przypadkami zachorowań na choroby, przed którymi szczepionki chronią. "Może czasami trzeba zmienić prawo po to, żeby potrzeby społeczne były ważniejsze niż litera prawa. W związku z tym kasacja wyroku, będziemy się odwoływać do NSA w Warszawie" - oświadczyła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • wdzivny, 2015-10-26 21:11:12

    Do ... szkoda słów...: no szkoda słów, pozostawiać los dzieci nie szczepionych na przypadek, czy rodzice w ogóle wiedzą co to szczepienie? Na czym polega? Powinien to być obowiązek dla rodziców, a uchylanie się od tego karalne. Bo tu chodzi o zabespieczonie dziecka, a nie o widzimisię rodziców.Mamy ...jakieś zacofane przepisy, chyba z osiemnastego wieku, bo we Francji dokonywano już szczepień ochronnych pod koniec 19 wieku.  rozwiń
  • ... szkoda słów..., 2015-10-26 20:11:30

    Tym samym Wojewódki Sąd Administracyjny uznał, że obowiązkowe szczepienia są nielegalne bo każdy może realizować doktrynę Owsiaka: róbta co chceta...