PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa: radni chcą województwa częstochowskiego

  • PAP/em    10 grudnia 2015 - 13:33
Częstochowa: radni chcą województwa częstochowskiego
Wolontariusze zbierali podpisy pod listem do Pani Premier Beaty Szydło, w którym mieszkańcy wyrażali poparcie dla utworzenia województwa częstochowskiego (fot. facebook)

Rada Miasta Częstochowy, jak napisano w stanowisku, „widzi potrzebę pilnego podjęcia prac nad zapowiadanymi zmianami administracyjnymi kraju, w wyniku których zostanie utworzone województwo częstochowskie”.
Stanowisko rady miasta ws. utworzenia województwa częstochowskiego podjęli w czwartek przez aklamację radni Częstochowy.

Treść stanowiska odczytał radny Marcin Maranda z klubu radnych „Mieszkańcy Częstochowy”. Zanim do tego doszło, ocenił, że „to jest bardzo ważny moment, moment historyczny”. „Dziękuję, że wznieśliśmy się ponad podziały polityczne, bo to dobrze rokuje na przyszłość - nie tylko w tej sprawie” - podkreślił radny. Dodał, że stanowisko dodał zostało wypracowane wspólnie.

Wszyscy skorzystają na zmianach

W stanowisku podkreślono, że „odrodzenie województwa częstochowskiego leży nie tylko w interesie społeczności lokalnej, ale w dobrze pojmowanym interesie całego kraju, będąc szansą na bardziej zrównoważony rozwój miast, powiatów, subregionów”. „Mamy potencjał społeczny, gospodarczy, ekonomiczny, naukowy oraz kulturowy, by sprostać wszystkim wyzwaniom stawianym przed nowym województwem” - napisano.

Według stanowiska „skorygowany podział administracyjny państwa”, „powinien w większym stopniu uwzględniać więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe charakterystyczne wyłącznie dla danego regionu”.

Jak wskazano, "obszar województwa częstochowskiego ma szansę stanowić zwarte geograficznie terytorium, którego społeczność posiada wspólne cechy i dążenia służące rozwojowi własnej tożsamości oraz postępowi cywilizacyjnemu i kulturowemu”.

Rada Miasta Częstochowy, jak zaznaczono, „popiera wszelkie efektywne działania na rzecz jak najszybszego powołania województwa częstochowskiego”.

Częstochowska rada składa się z 28 radnych: z klubu PiS - 10, SLD - 9, Mieszkańcy Częstochowy - 4, PO - 4; jeden radny jest niezależny. Koalicja PO-SLD ma łącznie 13 głosów.

Trwa kampania informacyjna

Kampanię mającą na celu „odtworzenie” województwa częstochowskiego ogłosił 24 listopada prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk (SLD). Składają się na nią list do premier Beaty Szydło, rozmowy z samorządowcami, działania aktywizujące mieszkańców.

"Politycy, którzy przejęli władzę w naszym kraju deklarowali w kampanii wyborczej chęć odtworzenia woj. częstochowskiego. Ja deklaruję wsparcie dla tej idei" – podczas inauguracji kampanii Matyjaszczyk.

Obecnie region częstochowski jest częścią woj. śląskiego. O idei odtworzenia woj. częstochowskiego mówili w kampanii wyborczej politycy Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwny jej jest marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO). Według marszałka rozwojowi województwa śląskiego - jako całości - "służy integracja, a nie podział". Jego zdaniem, gdyby województwo częstochowskie powstało, byłoby województwem słabym, z niewielkim budżetem, porównywalnym do budżetu niektórych - wcale nie największych w regionie miast.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.