PARTNER PORTALU
  • BGK

Fitch potwierdził ratingi Gliwic

  • bad    23 listopada 2015 - 16:26
Fitch potwierdził ratingi Gliwic
Ratingi Gliwic biorą pod uwagę ostrożne zarządzanie finansowe. Fot. wikipedia

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Gliwic (Issuer Default Rating; IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie „BBB+” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A+(pol)”. Perspektywa ratingów jest pozytywna.
Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmieniony scenariusz bazowy Fitch dotyczący dobrych wyników operacyjnych oraz umiarkowanego poziomu zadłużenia miasta.

Główne czynniki ratingu

Rating na poziomie „BBB+” z perspektywą pozytywną odzwierciedla oczekiwania, że w średnim okresie Gliwice utrzymają mocne wyniki operacyjne, a dług w relacji do dochodów bieżących pozostanie na umiarkowanym poziomie poniżej 50%, pomimo wysokich wydatków majątkowych.

Ratingi biorą pod uwagę ostrożne zarządzanie finansowe, które w połączeniu z wysokim udziałem dotacji w dochodach majątkowych oraz dobrą płynnością, wspierają obecnie realizowane przez miasto inwestycje.

Czytaj też: Gliwice nie chcą oddać Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Fitch zgodnie z podstawowym wariantem prognoz zakłada, że wyniki operacyjne miasta pozostaną stabilne w latach 2015-2017 z marżą operacyjną wynoszącą około 14%. Powyższa prognoza jest oparta na założeniu, że władze miasta będą kontynuować skuteczną politykę kontrolowania wzrostu wydatków operacyjnych, a dochody z podatków dochodowych i lokalnych będą rosły, w związku z rozwijającą się bazą podatkową miasta.

Fitch spodziewa się, że wydatki majątkowe Gliwice w latach 2015-2017 mogą wynieść łącznie 1,1 mld zł (średnio 20% wydatków budżetowych rocznie), głównie w związku z realizacją Drogowej Trasy Średnicowej, inwestycji współfinansowanej z budżetu państwa oraz ze środków unijnych. Około 80% wydatków majątkowych może być sfinansowane z nadwyżki bieżącej miasta oraz dotacji na inwestycje (głównie z budżetu UE), co ograniczy zapotrzebowanie Gliwic na finansowanie inwestycji długiem w średnim okresie.

Zadłużenie Gliwic osiągnie najwyższy poziom

Zgodnie z podstawowym wariantem prognoz Fitch zakłada, że w związku z realizowanymi inwestycjami, zadłużenie miasta w latach 2016-2017 osiągnie najwyższy poziom około 50% dochodów bieżących (34% lub 290 mln zł spodziewane na koniec 2015 r.).

Jednakże, wzrost zadłużenia nie powinien wywierać istotnej presji na budżet Gliwic, ze względu na utrzymujące się dobre wyniki operacyjne miasta oraz dominujący udział nisko oprocentowanych i długoterminowych kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Fitch spodziewa się, że w latach 2015-2017 wskaźniki obsługi i spłaty zadłużenia pozostaną mocne pomimo wzrostu długu. Obsługa zadłużenia wyniesie około 13% prognozowanej nadwyżki operacyjnej. Wskaźnik zadłużenia do nadwyżki bieżącej, pomimo osłabienia do około trzech do czterech lat z 2,4 roku spodziewanego na koniec 2015 r., w dalszym ciągu pozostanie znacznie niższy od ostatecznego okresu spłaty długu (do 19 lat).

Władze miasta prowadzą ostrożną politykę budżetową, co gwarantuje utrzymanie dobrych wyników operacyjnych pomimo ciągłej wysokiej presji na wydatki operacyjne, spowodowanej przede wszystkim przekazanymi przez rząd zadaniami, często bez odpowiednich środków finansowych oraz sztywną strukturą wydatków, w szczególności w najbardziej kosztownych obszarach działalności miasta, takich jak oświata i pomoc społeczna. Dodatkowa presja na budżet miasta związana jest z koniecznością utrzymania nowo wybudowanej infrastruktury.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.