PARTNER PORTALU
  • BGK

Fitch Ratings, ratingi BB+ i BBB+ dla Zabrza, perspektywa stabilna

  • pap/pt    30 listopada 2015 - 12:10
Fitch Ratings, ratingi BB+ i BBB+ dla Zabrza, perspektywa stabilna
Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe ratingi długoterminowe Zabrza - fot. Łukasz Zawada/Wikipedia

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe ratingi długoterminowe Zabrza dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie BB+ oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie BBB+. Perspektywa ratingów jest stabilna.
"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla nasz niezmieniony scenariusz, że nadwyżka operacyjna Zabrza będzie wystarczająca dla pełnej obsługi zadłużenia w średnim okresie" - czytamy w komunikacie.

Rating na poziomie BB+ bierze pod uwagę nadwyżkę operacyjną wystarczającą do obsługi zadłużenia i umiarkowane, choć rosnące zadłużenie ogółem i zobowiązania pośrednie netto oraz płynność, która pozostaje słaba, podano także.

"Spodziewamy się, że zadłużenie bezpośrednie Zabrza będzie stanowić w dalszym ciągu umiarkowane 50-60% dochodów bieżących w latach 2015-2017, aczkolwiek wzrośnie ono powyżej średniej 42% dochodów bieżących osiągniętej w latach 2010-2014" - czytamy w komunikacie.

Wzrost zadłużenia mało prawdopodobny

Fitch spodziewa się, że nominalnie zadłużenie bezpośrednie może wzrosnąć o 20% do 410 mln zł w 2015 r. w celu sfinansowania znacznego deficytu budżetowego, jednak zdaniem agencji dalszy wzrost zadłużenia jest mało prawdopodobny w związku z prognozowanymi zbilansowanymi budżetami w latach 2016-2017 i ograniczeniami wynikającymi z limitu zadłużenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.